୪୪ ଟନ ଅମ୍ଳଜାନ ଧରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍

ମୁମ୍ବାଇ: କରୋନା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି। ବିଶ୍ଵରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଭାରତରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଓ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମରୁଛନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ତରଫରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଚଳାଯାଇ ଅମ୍ଳଜାନ ଟ୍ୟାଙ୍କ ପଠାଯାଉଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ରେଳର ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ସୋମବାର ରେଳବାଇର ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଗୁଜୁରାଟର ହାପା ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୪ ଟନ୍ ତରଳ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ ନେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କଲମ୍ବୋଲିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳ ବିଭାଗର ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ଅକ୍ସିଜେନରେ ଭର୍ତ୍ତି ତିନିଟି ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୁଜରାଟର ହାପାରୁ ବାହାରିଥିଲା। ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କରଗୁଡିକ ସୋମବାର ସକାଳ ୧୧:୨୫ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କଲମ୍ବୋଲିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପ୍ରାୟ 860 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କରଗୁଡିକରେ ପ୍ରାୟ ୪୪ ଟନ୍ ତରଳ ଅମ୍ଳଜାନ ରହିଥିଲା। ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଯିବା ପାଇଁ କଲମ୍ବୋଲି ସାମଗ୍ରୀ ଶେଡରେ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।

ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବିରାମଗାମ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଭଡୋଦରା, ସୁରଟ, ଭସାଇ ରୋଡ ଓ ଭିବନ୍ଦୀ ରୋଡ ଦେଇ କଲମ୍ବୋଲିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସବୁଜ କରିଡର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୫ ସୁଦ୍ଧା ମୁମ୍ବାଇରୁ ବିଶାଖାପାଟନମ୍, ନାଶିକ୍ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌରୁ ବୋକାରୋକୁ ୧୫୦ ଟନ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି।

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀର ଗୌତମବୁଦ୍ଧ ନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଅମ୍ଳଜାନର ସଙ୍କଟ ଗମ୍ଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି। ଜିଲ୍ଲାର ପିଜିଆରେ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ପୁନର୍ବାର ଖୋଲାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ ରିଫିଲିଂ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଖାନାରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ ଘନ ମିଟର ଗ୍ୟାସ ଢଳାଯାଇଛି। ଯଦି ଏହାକୁ ସରଳ ଭାଷାରେ ବୁଝାଯାଏ, ତେବେ ୮ ରୁ ୯ କିଲୋଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ସିଲିଣ୍ଡର ଏଠାରୁ ରିଫିଲ୍ ହୋଇପାରିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଗ୍ୟାସ କାରଖାନା ପୂରଣ ହେବା ପରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି।

You might also like