ଏଣିକି ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି…

କମିବ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା। ଅଦୃଶ୍ୟ ମହାମାରୀ ସହ ଲଢେଇ କରି ଥକି ପଡିଲାଣି ମଣିଷ ସମାଜ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ପ୍ରତିଦିନ ମହାମାରୀ ବଢିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି। ଦେଶର ଅନେକ ମେଡିକାଲରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଉ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ମିଳୁନାହିଁ। ତେଣୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି। ଆଉ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌କୁ ନେଇ ଆସିଛି ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର। ଯଦିଓ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅମ୍ଳଜାନ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଗୁରୁତର ହୁଏ, ଏହା ଫୁସଫୁସକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯାହା ବାୟୁରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅପେକ୍ଷା ଡାକ୍ତରୀ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅମ୍ଳଜାନ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ବଂଚାଇ ହେବ।

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁମାନେ ଡାକ୍ତରୀ ଅମ୍ଲଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି?

ମେଡିକାଲରେ ଯେଉଁମାନେ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଆସିଥାଆନ୍ତି ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକତା କରିନଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କିଛି ଏମିତି ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ନିଶ୍ୱାସ ଓ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଆଉ ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ଦିଆଯାଏ। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଆଜମା, କ୍ରନିକ୍ ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍, କନଜେଟିନ୍ ହୃଦଘାତ, ସିଷ୍ଟିକ୍ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍, ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ, ନିମୋନିଆ, ଫୁସଫୁସ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ କିମ୍ବା ଶୋଇବା ଆପ୍ନିଆ ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ରୋଗୀ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ମଣି ଥାଆନ୍ତି।

ଆଉ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ କେତେ ପରିମାଣରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ନେବେ ତାହା ଡାକ୍ତରମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରନ୍ତି।ଅନେକ ଲୋକ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଥେରାପି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯେପରିକି ସ୍ଲିପ୍‌ ଏପ୍ରିୟା ରୋଗୀ, ଯାହାର ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଦ ବାଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ସୋମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ଦିଆଯାଉଥିବା ନଜିର ରହିଛି।

ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ କନଷ୍ଟ୍ରେଟର ଅର୍ଥ କଣ?

ଏହି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ କନଷ୍ଟ୍ରେଟର ଯନ୍ତ୍ରରେ ଏକ ମୋଟର ଅଛି ଏବଂ ଏହା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉପରେ ଚାଲିଥାଏ କିମ୍ବା ଏହା ବ୍ୟାଟେରୀରୁ ମଧ୍ୟ ଚଲାଯାଇପାରିବ। ଏହି ମେସିନ୍‌ ବାୟୁରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ଗ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକୁ ବାହାର କରିଥାଏ। ଯନ୍ତ୍ରର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ତଳ ଭାଗରେ ଚକ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ କନଷ୍ଟ୍ରେଟର ସିଲିଣ୍ଡର ପରି କାମ କରେ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ନାସାଲ୍ କାନନୁଲା କିମ୍ବା ମାସ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ରୋଗୀକୁ ସିଧାସଳଖ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ଏହାସହ ଆଉ ଏକ ମେସିନ୍ ଅଛି, ଯାହାକୁ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ କନ୍ସେଣ୍ଟ୍ରେଟର କୁହାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ବା କୌଣସି ଜାଗାକୁ ଯିବାର ଅଛି ଏହାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଅତି ସହଜରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ଏହାର ଓଜନ ୩ ରୁ ୨୦ ପାଉଣ୍ଡ ଅଟେ। ଏହାର ଅନେକ ମଡେଲ୍ ମଧ୍ୟ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଯାହା କାରରେ ଥିବା ପ୍ଲଗରେ ହିଁ ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରିବ।

ଅମ୍ଳଜାନ ନେବା ପାଇଁ ଏହି ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାବେଳେ ରୋଗୀର ଶରୀରକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଆଣିବା ପାଇଁ କିଛି ଜିନିଷର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ନାସାଲ୍ କାନୁଲ। ଏହା ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଟ୍ୟୁବ୍, ଯାହାର ଉଭୟ ମୁଣ୍ଡକୁ ୱେଲ୍ଡିଂ କରାଯାଏ। ଏହା ରୋଗୀର ନାକରେ ଫିଟ୍ ହୁଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକାରୀ ସାମଗ୍ରୀ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯାଏ। ନେଜୁସ୍ କାନୁଲା ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗୀ କ୍ରମାଗତ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ଏହା ନାକରେ ସାମାନ୍ୟ ଶୁଷ୍କତା ଭରିଦିଏ ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଏହାକୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ଏହି ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାନ୍ସଜେକ୍ସନ୍ କ୍ୟାଥେର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଏଥିରେ ବେକରେ ଏକ ଟ୍ୟୁବ୍ ରଖାଯାଏ। ଏହାର ଲାଭ ହେଉଛି ଅମ୍ଳଜାନ ସିଧାସଳଖ ବାୟୁପଥରେ ଯାଏ, ତେଣୁ ଏହାର ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି। ତେବେ ଆଜିକାଲି ମେଡିକାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ର ଅଭାବ ହେତୁ ଘରେ ଏହପରି ଭାବରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌କୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

ଏହାସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦେଶରେ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଶବ୍ଦ ବାରମ୍ବାର ଶୁଣାଯାଏ, ତାହା ହେଉଛି ଅକ୍ସିମିଟର। ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା କରୋନା ରୋଗୀମାନେ ଘରେ ରହିବା ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅକ୍ସିମିଟର ନାମକ ଏହି ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ, କେଉଁ ରୋଗୀକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଅକ୍ସିମିଟର କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ?

ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଉପଲବ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉପକରଣ। ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା (ଆରବିସି) କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ରହୁଛି। ମଣିଷର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ରବାହ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏହା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ମଧ୍ୟ। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କରୋନା ଫୁସଫୁସ୍‌କୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ କରେ ଏବଂ ହଠାତ୍ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିଯାଏ ଏବଂ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯାଏ। ତେଣୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଘରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ନିୟମିତ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।।ତେଣୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କଲେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର କମିପାରିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି।

 

You might also like