ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭରସିଟି ଅନଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା: ଏଠାରେ କଣ କରିବେ ଓ କଣ ନ କରିବେ? ଏନେଇ ଜାଣନ୍ତୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ବଡ଼ ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଅପେକ୍ଷା ଡାଉନଲୋଡ୍, ଅପଲୋଡ୍, ପାସୱାର୍ଡ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନେଟୱାର୍କ ଭଳି ବୈଷୟିକ ଜିନିଷ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅନେକ ଥର, ଶହ ଶହ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବୈଷୟିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ହୁଏ। ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକ୍ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବା ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ।

ଆଜିଠୁ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ପ୍ରାୟ ୧.୨୫ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ଅନଲାଇନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଏହି ଟିମ୍ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ବସିଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। କଲେଜ, ଅଣ-କଲେଜିୟଟ୍ ଏବଂ SOL ର ଛାତ୍ରମାନେ ଏଥିରୁ ଲାଭ ପାଇବେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ (DTA) ଏବଂ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ CYSS ଦ୍ୱାରା ଏହି ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏହି କମିଟି ସେହି ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ଯାହାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଅଛି। ଏହି କମିଟିରେ ହଂସରାଜ ସୁମନ ଏବଂ ସଂଯୋଜକ ଭାବରେ କମଲ ତିୱାରୀ ରହିଛନ୍ତି। ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ସୁନୀଲ କୁମାର, ମନୋଜ କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ ମଧ୍ୟ ଏହି କମିଟିରେ ଅଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଫେସର ହଂସରାଜ IANS କୁ କହିଛନ୍ତି, “ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ଇମେଲ୍ -ଆଇଡି ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ଏବଂ ସମାନ ଇମେଲ୍ -ଆଇଡି ସହିତ ଉତ୍ତର ସିଟ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଥିରୁ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ”

ପ୍ରଫେସର ସୁନୀଲ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, “ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଇମେଲ ଆଇଡି ଏବଂ ଏହାର ପାସୱାର୍ଡ ମନେ ରଖିବା, ଏହାକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲେଖିବା କିମ୍ବା ମନେରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଉତ୍ତର ସିଟ୍ ର ପିଡିଏଫ୍ ଦାଖଲ କରିବାବେଳେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ପାସୱାର୍ଡ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଚେକର୍ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ। ”

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ ପିଡିଏଫ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା 7MB ଆକାରରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ – ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର ଚାରୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ ର ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରେ, ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉତ୍ତର ପାଇଁ 7MB ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାର ସହିତ ତାଙ୍କୁ ଚାରିଟି ପିଡିଏଫ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି କମିଟିର ସହ-ସଂଯୋଜକ କମଲ ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ଉତ୍ତର ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ପାଇବେ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ସମୁଦାୟ ୬ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ପାଇବେ। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅପଲୋଡ୍ ସମୟକୁ କେବଳ ଅପଲୋଡ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ନଚେତ୍ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ନେଟୱାର୍କ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ତେଣୁ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ସମୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ , ତାହା ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ନେବା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ଦେଉଥିବା ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖନ୍ତୁ, ତା’ଛଡା, ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଉତ୍ତର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଯଦି ଆପଣ ସ୍ୱୀକୃତି ସ୍ଲିପ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଏକ ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଅସଫଳ ଅପଲୋଡ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୂନିଭର୍ସିଟି ଏବଂ କଲେଜ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ମାଗିପାରେ ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ। ଭୁଲ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍କ୍ରିନସଟଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ନେଟୱାର୍କ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ପିଡିଏଫ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାବେଳେ ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସ୍କ୍ରିନସଟ ନେବାକୁ ଏବଂ ଉତ୍ତର PDF ସହିତ ପ୍ରମାଣ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। କେବଳ ଠିକ ଭାବରେ ଅପଲୋଡ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଅତିରିକ୍ତ ଦେଉଛି। ସମସ୍ତ ପିଡିଏଫ୍ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱୀକୃତି ସ୍ଲିପ୍ ଦେଖାଯିବ ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପେପର ଠିକ ଭାବେ ଦାଖଲ ହେଇ ଯାଇଛି।

You might also like