ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ । ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଟିକାକରଣର ଗତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ।  ମହାମାରୀର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ଲହରୀ ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ଜୋର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ସେ କହିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟତଃ ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଜରୁରୀ ।  ଦଳର ସାଧାରଣ ସଚିବ ତଥା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାରୀଙ୍କ ସହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥବା ଡିଜିଟାଲ୍  ବୈଠକରେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ।

କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବକ୍ତା ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ସାଧାରଣ ସଚିବ ଏବଂ  ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାରୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି ।  ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଟିକାକରଣର ଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ବୈଠକରେ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହରୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଉପରେ ସେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବସିଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବାର ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି  ।

ସେହିପରି ଏହି ଡିଜିଟାଲ ବୈଠକରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଦଳର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ପାର୍ଟି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରଜଣାପଡ଼ିଛି । ବୈଠକରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ । କୋଭିଡଙ୍କ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବ ।

ଏହି ବୈଠକ ପରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଛି। ସଂସଦରେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସହ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି  ଡାକିଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ମାସେର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଡକାଯିବାର ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି ।

 

Other Stories