ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ମନା : ଡିଜିଏଚ୍‌ଏସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସକୁ ମାତ ଦେବାକୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା କହିଛି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଆସିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିଏଚ୍ଏସ୍)।

୬ରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନେ କେବଳ ପିତାମାତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଓ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିପାରିବେ ବୋଲି ଡିଜିଏଚ୍ଏସ୍ କହିଛି। ତେବେ ନିକଟରେ ଡିଜିଏଚ୍ଏସ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ଜନିତ ସୁପାରିଶଗୁଡିକ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ COVID-19 ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟାପକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ରେମ୍‌ଡେସିଭିର୍‌ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ HRCT ଇମେଜିଙ୍ଗର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଡିଜିଏଚ୍ଏସ୍ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ। କେବଳ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟମ ଓ ଗୁରୁତର COVID-19 ମାମଲାରେ ଷ୍ଟେରଏଡକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି DGHS।

DGHSର କହିବା କଥା, “ଷ୍ଟେରଏଡ୍‌ ସଠିକ୍ ସମୟରେ, ସଠିକ୍ ମାତ୍ରାରେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ନିଜେ ନିଜେ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି DGHS କହିଛି। ସେହିପରି ରେମ୍‌ଡେସିଭର୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି। ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ତଥ୍ୟର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ, COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ହାଇ-ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ସିଟି (HRCT) ର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯିବା ସହ ଛାତିର HRCT ସ୍କାନରୁ ମିଳିଥିବା କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ଚିକିତ୍ସା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସେମିତି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

“ତେଣୁ, COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ HRCT ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଠିକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମନୋନୀତ ହେବା ଜରୁରୀ” ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ COVID-19 ଏକ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ କିମ୍ବା ଚିକିତ୍ସାରେ ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟାଲର କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ।

ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ମୃଦୁ ରୋଗ ପାଇଁ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଥେରାପି କିମ୍ବା ପ୍ରୋଫାଇଲକ୍ସିସ୍ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟାଲ୍ ସୁପାରିଶ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ସେହିପରି ଯଦି ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରମଣର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ସନ୍ଦେହ ନ ଥାଏ ତେବେ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଗୁରୁତର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟାଲ୍ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଶନ ମଲ୍ଟିଡ୍ରଗ୍-ପ୍ରତିରୋଧକ ଜୀବମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସହ ଜଡିତ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ। ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ କି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ମାନିବା ଭଳି କିଛି କୁହାଯାଇନି। କେବଳ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସାମାନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାରାସିଟାମୋଲ 10-15 ମିଗ୍ରା / କେଜି / ଡୋଜ ପ୍ରତି ୪-୬ ଘଣ୍ଟାରେ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଏହା ସହିତ ବଡ ପିଲା ଏବଂ କିଶୋରମାନଙ୍କରେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଷୁମ ଲୁଣ ପାଣି ଗାର୍ଗଲ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

You might also like