କିମ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଲେ ସାଂସଦ

କୋରିଆ: ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଶାସକ କିଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାନ୍ତି। ସେହିଭଳି କରୋନାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସେ କଠୋର ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଏକ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକ ଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଅଜବ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ସହ ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆମେରିକା ଉତ୍ତେଜିତ ହେଲାଭଳି କାମ କରିବାକୁ କିମ ସରକାର ବିଦେଶରେ ଥିବା କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନଙ୍କ ଠାରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପାଇଁ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ନୂତନ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ କିମ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି।

ସାଂସଦ ହା-କେ-କୁଙ୍ଗ NIS (National Intelligence Service)ର ପକ୍ଷ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିମ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମହାମାରୀ ତଥା ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅଯୌକ୍ତିକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। କୁଙ୍ଗ NIS ଆଇନଜୀବୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟକୁ ତଳ ସ୍ତରକୁ ନେଇଯିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗତ ମାସରେ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରେ ଏକ ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ ମନି ଚେଞ୍ଜର କରିଥିଲା।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦେଶରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ସରକାରୀ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ କିମ୍‌ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଏବେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ପରିଚୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

You might also like