‘ପାକିସ୍ତାନକୁ ମିଳିବନି ଟୋପେ ପାଣି’

କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଗଡକରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୨ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଭାରତ। ସିନ୍ଧୁ ନଦୀର ଟୋପେ ବି ପାଣି ପାକିସ୍ତାନକୁ ନ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତ ସରକାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ ନେବେ ବୋଲି   ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଟେକ୍ନିକାଲ ଡିଜାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ବିଭାଗକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ବି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଛି। ସିନ୍ଧୁ ଜଳ ଚୁକ୍ତି ଆୟୋଗର ଉପମୁଖ୍ୟ ସେରାଦ ମେମନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଖବର ନାହିଁ।  ଭାରତ ଯଦି ଏମିତି କିଛି କରେ ତେବେ ଏହା ଠିକ୍ ହେବନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନ ଭାଗର ପାଣିକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳାଇବାର କ୍ଷମତା ଭାରତ ପାଖରେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୧୯୬୦ ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭାରତ ସରକାର ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ଜଳ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରିଥିଲେ।

ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ଜଳ ବଣ୍ଟନ ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଭାରତ ପୂର୍ବରେ ପ୍ରବାହିତ ବ୍ୟାସ, ରାବି ଓ ସତ୍‌ଲେଜ୍‌ ନଦୀ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି।  ପାକିସ୍ତାନ ପଶ୍ଚିମରେ ପ୍ରବାହିତ ସିନ୍ଧୁ, ଚେନାବ୍ ଓ ଝେଲମର ପାଣି ଉପରେ ହକ୍ ପାଇଛି । ତେବେ ଭାରତ ଏହି ନଦୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ କି ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଚୁକ୍ତିରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ମାତ୍ର ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ କରିବାର ନାଁ ନେଉ ନଥିବାରୁ ଜଳ ବଣ୍ଟନ ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରି ଯିବା ଲାଗି ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଆସୁଛି ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରାହୁଲ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ନାଁରେ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଏମିତି ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ

ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲେ ହାଥରସ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଭାଇ; କହିଲେ, ବାପା ଚାପରେ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି

ହାଥରସ ପୀଡ଼ିତା ବାପାକୁ ଧମକାଉଥିଲେ କି ଡିଏମ୍‌? ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍

ହାଥରସ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇନି: ୟୁପି ପୋଲିସ

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ କରୋନା

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଏଥିପାଇଁ କାହାର ଧାରଣା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ: ହାଥରସ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା

ଦେଶରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯୮ ହଜାର ପାର୍

ପୋଲିସ କର୍ମୀ ଅଟକାଉଥିବା ବେଳେ ଠେଲାପେଲାରେ ତଳେ ପଡ଼ିଗଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି

ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଘଂନ; ୩ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବେଳେ ବୁକ୍‌ ହୋଇଥିବା ଟିକେଟ୍‌ର ପୂରା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ

ମାରଣା ଷଣ୍ଢ କବଳରୁ ଜେଜେ ମା’ଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା କୁନି ନାତି

You might also like