ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ହେବକି ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ଦଳିତ ଓ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କହୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କ୍ଷମତାସୀନ ଯୋଗୀ ସରକାର ଓ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ୍‌ ଆଇନ୍‌ଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରି ଦେଇଥିବା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଗୁମର ଖୋଲି ଦେଇଛି।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଓ ଦଳିତ ମାନଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଛି। ଯୋଗୀଙ୍କ ସରକାରରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଓ ଦଳିତମାନେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁନାହାନ୍ତି। ଦଳିତ ଓ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନାକୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ୪୩% ମାମଲା କେବଳ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଘଟିଛି। ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୫ଟି ଓ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ୭୦ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

୨୦୧୬ରୁ ୨୦୧୯ ଜୁନ୍‌ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ୨,୦୦୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୮୬୯ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଜୁଲାଇ ୧୬ରେ ଏକ ଲିଖିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲୋକସଭାରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା ନେଇ ୧୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ୪୭ଟି ଦଳିତ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଓ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନା ପାଇଁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୦ ଓ ୪୮, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୬ ଓ ୬୦, ଗୁଜରାଟରେ ୨୩ ଓ ୬୫, ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଓ ୭୦, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୧୬ ଓ ୭୨, ବିହାରରେ ୧୯ ଓ ୭୮, ହରିଆଣାରେ ୧୨ ଓ ୯୪, ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୧ ଓ ୧୨୦ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୭୦ ଓ ୭୯୯ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଉ ପାଣି ଛାଡ଼ିବ ନାହଁ ଇଣ୍ଡିଆ

ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ; ଭାରତକୁ ଘେରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ପୁଣି ନୂଆ ପ୍ଲାନ୍

ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏମିତି କହିଲେ ରାହୁଲ୍‌ ଗାନ୍ଧି

ସିନିୟରଙ୍କ ରାଗିଂ; ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ଜୁନିଅର ଛାତ୍ର ଲଣ୍ଡା ହୋଇ କଲେଜ ପରିକ୍ରମା କଲେ

ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରୟାସ

ପୁଣି ଥରେ ଲୋକହସା ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ; ଏଥର ଫ୍ରାନ୍ସ ଫେରାଇଦେଲା

ସ୍ପେନରେ ଟେନିସ କ୍ଲବ ଓ ବ୍ରିଟେନରେ ଏକ ବଙ୍ଗଳା କିଣିଥିଲେ ଚିଦାମ୍ବରମ୍

ପିଲାଦିନ ଫଟୋ ଶେୟାର କରି ତାପସୀ ଶୁଣିଲେ ଏମିତି କମେଣ୍ଟ

ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିବା ପାକ୍‌ ସୁବେଦାର ନିହତ

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ସହାୟକଙ୍କୁ ଗାଡ଼ିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ପଳାଇଗଲେ ଚିଦାମ୍ବରମ

ଏମିତି ବଦଳି ଯାଏ ସମୟ: ସେଦିନ ଅମିତ ଶାହ ଗିରଫ ବେଳେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଚିଦାମ୍ବରମ ଆଉ ଆଜି…

ଆପଲ୍‌ କମ୍ପାନୀ ସିଇଓଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରରେ ଭାରତୀୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫରଙ୍କ ଫଟୋ, ଦେଲା କିଛି ନୂଆ କାହାଣୀ…

You might also like