ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୧,୭୦୨ ନୂଆ ମାମଲା, ୩,୪୦୩ ମୃତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଗତି ଧିରେ ଧିରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କମଜୋର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ଏବେ ବି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି।  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁତାବିକ କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ଯଦି ଠିକରେ ପାଳନ କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପୁନର୍ବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ନୂଆ ମାମଲା ୯୧,୭୦୨ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୩,୪୦୩ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜୀବନ ହରେ‍ଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ନୂଆ ମାମଲା ମିଶି ଦେଶରେ ମୋଟ୍ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨,୯୨,୭୪,୮୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କରୋନାଜନିତ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୬୭୧ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ୨ କୋଟି ୭୭ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାର ୭୩ ଜଣ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କରୋନା କାରଣରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୭୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କରୋନା କବଳରୁ ଏକ ପ୍ରକାର ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଗୁରୁବାର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୨,୨୦୭ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗୀ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୩୯୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ମାମଲା ୫୮,୭୬,୦୮୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୦୩,୭୪୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଗତ ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ତୁଳନାରେ ଗୁରୁବାର ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ। ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ, ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୯୯୨୭ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।

ସେହିପରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ରୁ କମ୍ ରହିଛି ​​ଏବଂ ଗୁରୁବାର ୮୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୫,୨୭୪ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ମୋଟ ମାମଲା ୧୪,୪୮,୧୦୪କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ୮୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୬,୬୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆସାମରେ ୩,୭୫୬ ନୂଆ କରୋନା ରୋଗୀ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ମୋଟ ମାମଲା ୪,୫୦,୨୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୮୪୪ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୭,୦୮୧ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩,୯୭,୯୨୯ ରୋଗୀ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୫,୧୨୩ ଜଣ ଲୋକ ଶୁକ୍ରବାର ସଂକ୍ରମଣରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି।

You might also like