ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥାକୁ ମିଳିଲା କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଂସ୍ଥା ଗଠନ କରାଯିବ । ଏହାର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥା ବା NRA (National Recruitment Agency))। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧିନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅଣଗେଜେଟେଡ୍ ପଦବୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ଏନ୍ଆରଏ ଗୋଟିଏ କମନ ଏଲିଜିବିଲିଟି ଟେଷ୍ଟ କରିବ।

ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍ସନ ବୋର୍ଡ, ରେଲଓ୍ୱ ରିକ୍ରୁଇଟମେଣ୍ଟ ବୋର୍ଡ ଓ ଆଇବିପିଏସ୍ ଭଳି ନିଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥାର ଚାକିରୀ ପାଇଁ NRA ଏକକ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା କରିବ । ଗ୍ରୁପ୍-ବି ଓ ଗ୍ରୁପ-ସି ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରିଲିମିନାରୀ କରିବ । ପରେ ମଲ୍ଟି ଏଜେନ୍ସି ବଡି ପୃଥକ ଭାବେ ୩ଟି ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ COMMON ENTRANCE TEST କରିବ ।

ସ୍ନାତକ, ଯୁକ୍ତ ୨ ଓ ମାଟ୍ରିକ୍ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପୃଥକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଆଧାରରେ ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତିକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରାକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବେ।  ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ୩ କୋଟି ପଦବୀ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ହେଉଛି । ସିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରେ ଏ ସମସ୍ତ ପଦବୀ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଏକ କମନ ପୋର୍ଟାଲରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବା ପରେ ନିଜର ଇଛା ମୁତାବକ ସେଣ୍ଟର ଚୟନ କରିପାରିବେ । ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ସିଇଟି କରାଯିବ।  ଯାହା ଫଳରେ ସବୁ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲା ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ । ଗୋଟିଏ ହିଁ କମନ ଏଣ୍ଟ୍ରାନ୍ସ ଟେଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଫର୍ମ ଫିଲ୍ଅପ୍ କରି ଅଯଥା ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବେନାହିଁ । ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ NRA ପରୀକ୍ଷା ସେଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପିଲା, ଗରିବ ଓ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ବି ଦେବେ ଭୋଟ୍

ଲଦାଖରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ

୧୬ ବର୍ଷର ଝିଅ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା !

ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଋଷ ଭାକ୍ସିନ୍‌ ‘ସ୍ପୁଟନିକ ଭି’

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁଇ ଲସ୍କର ଆତଙ୍କୀ ନିହତ

Bihar Election 2020 Date:୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ, ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ସମୟ ସୀମା ୧ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି

ଅକ୍ଟୋବରରେ ହେବ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ’କୋଭାକ୍ସିନ’ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଜାଳିଦେଲେ

ସାଇକେଲ ଧରି ମନ ଖୁସିରେ ଖେଳୁଥିଲେ ପିଲା, ଏପଟେ ଛକି ବସିଥିଲା ମାଉଣ୍ଟେନ ଲାୟନ

ଭାରତରେ Harley-Davidsonର ପ୍ରଡକ୍ଟ ଓ ସେଲ୍ ବନ୍ଦ

ଗଲୱାନ ସଂଘର୍ଷରେ କେତେ ସୈନିକଙ୍କୁ ହରାଇଛି, ହିସାବ ଦେଲା ଚୀନ

୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ବସ୍‌

You might also like