ସ୍କୁଲରେ ନୂଆ ନାମ ଲେଖାଇଛି, ପାଠ ପଢୁଛି..ଦେଖନ୍ତୁ କିଏ ଏଇ ଛାତ୍ରୀ

ଅମରାବତୀ: ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଉପସ୍ଥାନ ଆଶାଜନକ ହୋଇପାରୁନି। ବହୁ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ରହୁଛି। । ହେଲେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଏକ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସ୍କୁଲର ଉପସ୍ଥାନ  କିଛି ଦିନ ହେବ ଶତ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଆଉ ତାହା ହେଉଛି ସ୍କୁଲକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ନୂଆ ଛାତ୍ରୀ। ଯାହା ସହ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ପିଲାଙ୍କୁ ବେଶ୍ ମଜା ଲାଗୁଛି। ସେହି ନୂଆ ଛାତ୍ରୀ ହେଉଛି ଏକ ମାଙ୍କଡ଼।

ହେଡମାଷ୍ଟରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଏକ ଦୁଇବର୍ଷର ମାଙ୍କଡ଼ ଯିଏ କି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ହେବ ପ୍ରତିଦିନ ସ୍କୁଲକୁ ଆସୁଛି। ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ଧାଡ଼ିରେ ଛିଡ଼ା ହେଉଛି। ପରେ କ୍ଲାସରୁମ୍‌ରେ ପିଲାଙ୍କ ସହ ବସି ପାଠ ପଢ଼ୁଛି ।  ପିଲାଙ୍କ ସହ ଖେଳୁଛି ଏବଂ ଟିଫିନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଖାଉଛି। ଯାହାର ଏକ ଭିଡିଓ ସୋଶାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି। ଏବେ ସ୍କୁଲର ଷ୍ଟାର ହୋଇଯାଇଛି ଏହି ମାଙ୍କଡ଼।

ଏହି ମାଙ୍କଡ଼କୁ ପିଲାମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବୋଲି ଡ଼ାକନ୍ତି। ଏହି ନାଁ ଧରି ଡାକିଲେ ମାଙ୍କଡ଼ଟି ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥାଏ। ପ୍ରଥମେ ଯେତେବେଳେ ମାଙ୍କଡ଼ଟି ସ୍କୁଲ ପରିସର ଭିତରକୁ ଆସିଲା ସେତେବଳେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଭାବିଲେ  ଯେ ଏହା ପିଲାଙ୍କର କ୍ଷତି କରିବ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ କରିଦେଉଥିଲେ। ହେଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଝରକାରେ ବସି ଶିକ୍ଷକ ଯାହା ପଢ଼ାଉଥିଲେ ତାହା ଶୁଣୁଥିଲା। ଏହା ଦେଖି ଶିକ୍ଷକମାନେ ମାଙ୍କଡ଼କୁ ଭିତରକୁ ଆସିବାକୁ ଦେଲେ। ଏହା ପରଠୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ପରି ପ୍ରତିଦିନ ସ୍କୁଲ ଆସୁଛି ଓ ତାଙ୍କ ସହ ବସି ପାଠ ପଢ଼ୁଛି।


ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କଦଳୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଫଳମୂଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯାହାକୁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ବସି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସମୟରେ ଖାଏ। ସବୁଠୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି, ଲକ୍ଷ୍ମୀ
ସ୍କୁଲକୁ ଆସିବାପରେ ପିଲାଙ୍କର ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତି ଶତ ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ିଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ୬୯ ତମ ଜନ୍ମଦିନ

ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟମ ଓ ଜୋରିମାନାକୁ କେରଳର ନା

ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଚେକିଂ ବେଳେ ବ୍ୟାଗ୍ ଭିତରୁ ମିଳିଲା ୫ ମାସର ଶିଶୁ !

ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌; ପାଖରେ ସବୁବେଳେ ରଖିଥାନ୍ତି ଟୁଥ୍‌ବ୍ରଶ୍‌

ନକଲି ପୁଲିସ ପରିଚୟରେ ୭ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ ଓ ୬ ଜଣଙ୍କ ସହ ଯୌନସମ୍ପର୍କ

ଧର୍ମରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଏଠି ସମ୍ପର୍କ; ବ୍ରାହ୍ମଣ ଦାଦାଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସଂପନ୍ନ କଲେ ତିନି ମୁସଲିମ୍ ଭାଇ

ଭାରତ ସୀମାରେ ଚାଇନାର ପରମାଣୁ ଖଚିତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ

ବାକିରେ କାର୍‌ କିଣିଲେ, ହେଲେ ଋଣ ସୁଝି ପାରିଲେନି ପାକ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ

ବୀମା ନ ଥିଲା ବୋଲି ବଳଦ ଗାଡ଼ି ନାଁରେ ଫାଇନ୍‌ କାଟିଲା ପୁଲିସ୍‌

ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଅଟକ ନେଇ ଜବାବ ରଖିଲା କେନ୍ଦ୍ର

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଗସ୍ତରେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ପରଲୋକରେ ସଞ୍ଜୀବ ଦତ୍ତା

You might also like