‘ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ସୁଗନ୍ଧିତ ପାଉଡର୍‌ରୁ ହେଉଛି କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌’

୪. ୭ ବିଲିୟନ୍‌ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଆମେରିକୀୟ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ୱାଶିଂଟନ୍: ଆଉ ନିରାପଦ ନୁହେଁ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ସୁଗନ୍ଧିତ ପାଉଡର୍‌। ଏଥିରେ ମାରାତ୍ମକ ଆଜ୍‌ବେଷ୍ଟସ୍‌ ମିଶିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଗର୍ଭାଶୟରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍ ହେଉଥିବା ୨୨ ଜଣ ମହିଳା ଅଭିଯୋଗ କରି ଆମେରିକାର ଏକ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର କରି କମ୍ପାନୀକୁ ୪. ୭ ବିଲିୟନ୍‌ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି କୋର୍ଟ ସେହି ୨୨ ମହିଳାଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ଉକ୍ତ ୨୨ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିସାରିଛି। କୋର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ଏହି ମାମଲାରେ ୫୫୦ ମିଲିୟନ୍‌ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ବଢ଼ାଇ ୪. ୭ ବିଲିୟନ୍‌ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କରିଥିଲେ।

ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ଯେ କଂପାନୀ ତା’ର ଉତ୍ପାଦ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ୧୯୭୦ରୁ ଜାଣିଛି ।  ହେଲେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ସତର୍କ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରଡକ୍ଟରେ ଆଜ୍‌ବେଷ୍ଟସ୍‌ ମିଶି ନାହିଁ ଓ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ କ୍ୟାନ୍‌ସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ଏ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ଓ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ନିରାପଦ। କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ନେଇ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ‘ମୌଳିକ ଭାବେ ଅନ୍ୟାୟୋଚିତ ଓ ଅସୁନ୍ଦର ପ୍ରକ୍ରିୟା’ରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ସେପଟେ ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଯୁକ୍ତି ରଖିଥିଲେ ଯେ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କଂପାନୀ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଭାରତ ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କଂପାନୀର କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକ ରହିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥା’ନ୍ତି । ଭାରତରେ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍ ଜନ୍‌ସନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ସାବୁନ, ତେଲ ଓ ପାଉଡରର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବହୁତ । ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ନିରାପଦ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ତେଣୁ ଭାରତରେ ଏହା ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ ।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭାରତରେ ନାଁ ବଦଳାଇ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍‌

ଜିଓକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌

ମିରଟରେ ନିର୍ଭୟା ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି: ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ

ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶୱନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ପରଲୋକ

ଉମା ଭାରତୀଙ୍କୁ କରୋନା

ଭାଙ୍ଗିଲା ପୁରୁଣା ସମ୍ପର୍କ; ଏନ୍‌ଡିଏକୁ ବାଏ ବାଏ କଲା ସିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ

ଅକ୍ଟୋବର-୧ରୁ ସିନେମା, ନାଟକ, ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ଓ ଯାତ୍ରା ଆଦିକୁ ଅନୁମତି

ସରକାରଙ୍କୁ ଏସଆଇଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ; କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପାଇଁ‌ ୮୦ ହଜାର କୋଟି ଅଛି ତ ?

ଜାତିସଂଘର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ବର୍ଗର ସଦସ୍ୟ ହେବା ପାଇଁ ଆଉ କେତେ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବ ଭାରତ ?

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ: କରୋନା ମହାମାରୀ ବେଳେ ଜାତିସଂଘର ଭୂମିକା କୁଆଡ଼େ ଗଲା ?

ଡ୍ରଗ୍ସ ନେଉଥିବା କଥା ଅସ୍ୱୀକାର କଲେ ସାରା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧା

You might also like