ପରମାଣୁ ମାମଲାକୁ ନେ‍ଇ ଇରାନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଇସ୍ରାଏଲ

ତେଲ ଅଭିବ : ହାମାସ ସହିତ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଇସ୍ରାଏଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତନ୍ୟାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରାନର ଆଣବିକ କ୍ଷମତାକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସହ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲରେ ନେତନ୍ୟାହୁଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି।

ନେତନ୍ୟାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଣବିକ ବୋମା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ ହୋଇରହିଛି। ଏଥିରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ୨୦୧୫ ଇରାନ ଆଣବିକ ଚୁକ୍ତି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଗଲେ। ସେ ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ମୋସାଦର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ଡେଭିଡ ବର୍ଣ୍ଣିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାରୋହକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।

ନେତନ୍ୟାହୁ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଏହା ଘଟିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମର ମହାନ ବନ୍ଧୁ ଆମେରିକା ଠାରୁ ବି ସମସ୍ୟା ଓ ବିପଦକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପଡିବ, ତେବେ ବିପଦକୁ ଦୂରକରିବାକୁ ପଡିବ। ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲର ଆଣବିକ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କିମ୍ବା ଆଣବିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ନେତନ୍ୟାହୁଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭିଏନାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୧୫ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି।

ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବେନି ଗାଣ୍ଟ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ୱାଶିଂଟନରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଜେ ଅଷ୍ଟିନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜ୍ୟାକ ସୁଲିଭନଙ୍କ ସହ ଇରାନ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥିରତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ୨୦୧୮ ରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିରୁ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ସେ ଇସଲାମିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ।

ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ନେତନ୍ୟାହୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇରାନକୁ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିବାରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହାର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ଇରାନ କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କେବଳ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ। ତେବେ ଏହି ଚୁକ୍ତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବିଷୟରେ ସେମାନେ ନିରନ୍ତର କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

You might also like