ଭାରତୀୟ ସେନା ବାହିନୀରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖିଛନ୍ତି କି?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବା ଦେଶରେ ଥିବା ହଜାର ହଜାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ। ତେବେ କ୍ରୀଡା କୋଟା ଅଧୀନରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅନେକ ମାନଦଣ୍ଡ ଅଛି ।

PIB ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ  ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶ୍ରୀ ଅଖିଳେଶ ପ୍ରସାଦ ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ରାଷ୍ଟ୍ର  ମନ୍ତ୍ରୀ  ଶ୍ରୀପଦ ନାୟକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଇ ଆଧାରରେ ଉକ୍ତ ଚାର୍ଟ ତିଆରି ହୋଇଛି।
ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ଉପରେ ଏଠାରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ :

ଭାରତୀୟ ସେନା:-

୧.ସିଧାସଳଖ ଏଣ୍ଟ୍ରି ନାଏବ ସୁବେଦାର / ସମାନ:-  ପ୍ରତିବର୍ଷ ନାଏବ ସୁବେଦାର / ସମାନ ପଦବୀ ପାଇଁ  ୨%  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଟି ପଦବୀରେ ସୀମିତ ରହିଥାଏ।

ସର୍ତ୍ତାବଳୀ:

ବୟସ – ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ୧୬ ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ
ଶାରୀରିକ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମାନକ – ଭାରତୀୟ ସେନା ଚାକିରୀ  ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା – ସର୍ବନିମ୍ନ ମାଟ୍ରିକ୍

ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ

ସିନିୟର ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ / ଜାତୀୟ ଗେମସରେ କୌଣସି ପଦକ ବିଜେତା । ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା।
ଦଳ ଇଭେଣ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଜାତୀୟ ଦଳର ଖେଳାଳୀ କିମ୍ବା ସିନିୟର ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ / ଜାତୀୟ ଗେମ୍ସରେ ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

୨. ସିଧାସଳଖ ହାବିଲଦାର ପଦବୀ ରେ ପ୍ରବେଶ : ପ୍ରତିବର୍ଷ ହାବିଲଦାର ପଦବୀରେ ଘଟୁଥିବା ୨% ପଦବୀ, DCOAS (IS&C) ଅଧୀନରେ ଥିବା ଆର୍ମ ଓ ରେଜିମେଣ୍ଟାଲ୍ ସେଣ୍ଟର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି।
ସର୍ତ୍ତାବଳୀ
ବୟସ – ୧୭ ½ ରୁ ୨୨ ବର୍ଷ ।

ଶାରୀରିକ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ  ମାନକ – ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା – ସର୍ବନିମ୍ନ ମାଟ୍ରିକ୍ କିମ୍ବା ବିଭାଗୀୟ ବର୍ଗ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ଯୋଗ୍ୟତା।

ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ:-

ସିନିୟର କିମ୍ବା ଜୁନିଅର ସ୍ତରରେ ଜାତୀୟ / ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଏକ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଦେଶ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବେ।

ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭରସିଟି ସ୍ପୋର୍ଟସ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଆନ୍ତ  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବେ।

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କୁଲ ଗେମ୍ସ ଫେଡେରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା କିମ୍ବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଖେଳ ଗୁଡିକରେ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦଳଗୁଡିକ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବେ।

ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଫେଡେରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଦଳ କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବେ।

୩. ଆର୍ମି ରିକ୍ରୁଟିଂ ଅଫିସ୍ (AROs) ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି। ଜଣେ ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ARO ର ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ରାଲିରେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ  ମାନେ  ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ। କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ମାନଙ୍କୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣର  ସ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ ବୋନସ୍ ମାର୍କ ଦିଆଯାଏ।
୪. ୟୁନିଟ୍ ମୁଖ୍ୟାଳୟ କୋଟା (UHQ) ଅଧୀନରେ ଖୋଲା ବର୍ଗରେ ନିଯୁକ୍ତି। UHQ ଅଧୀନରେ ଥିବା ରେଜିମେଣ୍ଟାଲ୍ ସେଣ୍ଟର୍ସକୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ସୈନିକ ବର୍ଗ (ଜେନେରାଲ୍ ଡ୍ୟୁଟି) ଏବଂ ସୈନିକ ବର୍ଗ (ବୈଷୟିକ) ପଦବୀଗୁଡିକ ନିଯୁକ୍ତି  ଦିଆଯାଏ।|

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା:

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ଅଧିକାରୀ:
ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା: ୧୦ + ୨ ପାସ୍
ବୟସ: ୧୭- ୨୨ ବର୍ଷ
କ୍ରୀଡା ଯୋଗ୍ୟତା:

ଦଳ ଭିତ୍ତିକ  ଖେଳ: ଜୁନିଅର କିମ୍ବା ସିନିୟର ସ୍ତରରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବେ  କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭରସିଟି କ୍ରୀଡା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଖେଳ: ନ୍ୟାସନାଲ୍ (ସିନିୟର) ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ, ନ୍ୟାସନାଲ୍ (ଜୁନିଅର ) ରେ ତୃତୀୟ  ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭରସିଟି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ।

୨. ସିନିୟର ସେକେଣ୍ଡାରୀ ନିଯୁକ୍ତି (SSR)

ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ:
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା: ୧୦ + ୨ ପାସ୍ |
ବୟସ: ୧୭ ରୁ ୨୧ ବର୍ଷ ।

କ୍ରୀଡା ଭିତ୍ତିକ ଯୋଗ୍ୟତା: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ / ଜାତୀୟ / ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭରସିଟି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବେ।
୩. ମାଟ୍ରିକ୍ ନିଯୁକ୍ତି (MR)

ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ:
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା: ଦଶମ ପାସ୍ |
ବୟସ: ୧୭ ରୁ ୨୧ ବର୍ଷ।

କ୍ରୀଡା ଗତ ଯୋଗ୍ୟତା: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ / ଜାତୀୟ / ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା:

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟମ୍ୟାନ୍ ପଦବୀରେ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରାଧିକୃତ କ୍ୟାଡର ପଦବୀ ପାଇଁ  ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ ନିଯୁକ୍ତ କରେ।
ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ:

ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା: ୧୦ + ୨ ସମାନ |
ବୟସ: ୧୭ ରୁ ୨୧ ବର୍ଷ (ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ )

କ୍ରୀଡା ରେ ସଫଳତା: ବ୍ୟକ୍ତି ନିମ୍ନଲିଖିତ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ହାସଲ କରିଥିବା  ଆବଶ୍ୟକ :

– ଯେ କୌଣସି ବିଭାଗ ରେ ଦେଶକୁ ଜୁନିଅର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବେ।

– ଜୁନିୟର ନ୍ୟାସନାଲ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭରସିଟି ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନଅଧିକାର କରିଥିବେ।

– ଦଳ ଇଭେଣ୍ଟରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଜୁନିୟର ନ୍ୟାସନାଲ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଏବଂ ସ୍କୁଲ୍ ଗେମ୍ସ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SGFI) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଜାତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବେ ।

You might also like