ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ : ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ପ୍ରାୟତଃ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଦେଶରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ କମ୍ ରହିବ ବୋଲି ଭୂ-ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଚିବ ଏମ୍. ରାଜୀବନ ନାୟର କହିଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହାର ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ। ଏଣୁ ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଷ୍ଟିପାତକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ କମ୍ ବୃଷ୍ଟିପାତ ବୋଲି ଧରାଯାଇଥାଏ। ଏହାସହ ଆଇଏମ୍‌ଡି ଆହୁରି କହିଛି ଯେ, ଦେଶର ସମସ୍ତ ଭାଗରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ବର୍ଷା ହେବ। ତେବେ ମୌସୁମୀ ଆଗମନ ଉପରେ ଏଲ୍ ନିନୋର ପ୍ରଭାବ ରହିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ଉପରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଏଲ୍ ନିନୋ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି। ଏହା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ରହିବ। ହେଲେ ଧିରେ ଧିରେ ଏହା ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ମୌସୁମୀ ଆଗମନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ। ଯଦି ଏଲ୍ ନିନୋ ପୁଣି ସକ୍ରିୟ ହୁଏ, ତା ହେଲେ ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ମୌସୁମୀ ଜନିତ ବୃଷ୍ଟିପାତ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।

ଆଉ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଇଏମ୍‌ଡି କହିଛି। ୨୦୧୪ ଓ ୧୫ରେ ଏଲ୍ ନିନୋ ଯୋଗୁଁ ମୌସୁମୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପୁଣି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବା ସହ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଗତବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ କମ୍ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଥିଲା।

You might also like