ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆସୁଛି MH-60-R, ବାୟୁ ସେନା ପରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା

ୱାଶିଂଟନ୍‌: ଚୀନ୍‌ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସମ୍ପର୍କ ବିଗୁଡୁଛି। ଏହି ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ତା’ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଶକ୍ତି ବଢାଉଛି। ବାୟୁ ସେନାର ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଫାଇଟର ଜେଟ ରାଫେଲ ଆସିବା ପରେ ଏବେ ନୌସେନା ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଭାରତ। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଆମେରିକା ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ MH-60-Romeo ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଦକ୍ଷୀଣ ଚୀନ୍‌ ସାଗରରେ ବେଜିଂର ଆଧିପତ୍ୟ ବଢୁଛି । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେଉଛି  ଆମେରିକା। ତେଣୁ ୨୦୨୧ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆମେରିକା MH-60-R  ଡେଲିଭରି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ସବମେରାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥବା କମ୍ପାନୀ ଲାକହିଡ୍‌ ମାର୍ଟିନର ଅଧିକାରୀ ୱିଲିୟମ ଏଲ ବ୍ଲେୟର କହିଛନ୍ତି,  ଏହି ବିକ୍ରି ବିଦେଶୀ ମିଲିଟ୍ରି ସେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଛି। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଡେଲିଭରି କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହି କାମ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସୂଚନାଥାଉ କି, ଏ ନେଇ ଗତ ଫେବ୍ରୁୟାରୀରେ ଏ ନେଇ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା।

ହିନ୍ଦ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ ସକ୍ରିୟ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହି ଘୋଷଣା ନୌସେନାର ଶକ୍ତିବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଲାକହିଡ ମାର୍ଟିନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏଇ ହେଲିକପ୍ଟର ସମୁଦ୍ରରେ ତଲାଶି ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାମ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ଉପଯୋଗୀ ।  ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜକୁ ଟ୍ରାକ କରି ତାହାର ଆକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିପାରିବା ଭଳି ଯନ୍ତ୍ରକୌଶଳରେ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଆମେରିକା ନୌସେନାରେ  ଆଣ୍ଟି ସବ୍‌ମରୀନ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ସରଫେସ୍‌ ୱିପନ୍‌ ଭାବେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ONGC ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପରଲୋକରେ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ଫେଲ୍ ମାରିଲା ପାକିସ୍ତାନର ହୀନ ଉଦ୍ୟମ

ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ବେଡ୍‌ ତଳେ ମୃତଦେହ ଲୁଚାଇଥିଲେ ପତ୍ନୀ, ଗନ୍ଧ ବାହାରିବାରୁ…

‘ନେତା କୈସା ହୋ.. ବାଇଡେନ ଜୈସା ହୋ’-ଏମିତି ଚାଲିଛି ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର

ନେପାଳ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ପରଲୋକ; ୧୦ ଥର ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ ଚଢି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ

ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟାରୀ ରିଟାୟାରମେଣ୍ଟ ନେଲେ ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ, ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

ଚାଇନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କଲେ ଦଣ୍ଡ ୧୮ ବର୍ଷ ଜେଲ

୨୦୧୫ରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲା ଆଳୁ, ପିଆଜ, ଡାଲି

କେବେଠୁ ହେବ ୟୁଜି ଓ ପିଜି କ୍ଲାସ? ଜାଣନ୍ତୁ…

ସବୁଜିମାରେ ହସିବ ମରୁଭୂମି; ୭ ଘଣ୍ଟାରେ ହୋଇପାରିବ ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ

You might also like