ଭାରତରୁ ଏଇ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଆଜିଠୁ ଉଡ଼ିବ ବିମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରାୟ ୯୦ ଦିନ ପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି | ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଶୁକ୍ରବାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆଜିଠାରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରି ପାରିବେ।  ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ (ଭାରତର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଙ୍ଗ ପୁରୀ) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀ ସହ ସମାନ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।  ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲେ ଜୁଲାଇ କିମ୍ବା ଅଗଷ୍ଟରେ  ଜର୍ମାନୀକୁ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଲଣ୍ଡନ ବିମାନ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଉଡ଼ିବ। ଜର୍ମାନୀରୁ ଲୁଫଥାନ୍ସ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ସହିତ ବୁଝାମଣା ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ଜୁଲାଇ ୧୮ ରୁ ଏୟାର ଫ୍ରାନ୍ସ ୨୮ ଇଣ୍ଟରନାଶନାଲ ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ବାଙ୍ଗାଲୋର ଏବଂ ପ୍ୟାରିସ ମଧ୍ୟରେ ଉଡାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ସେହିପରି ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ୧୮ ଇଣ୍ଟରନାଶନାଲ ଫ୍ଲାଇଟ୍‌  ୧୭ ଜୁଲାଇ ୩୧ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିବ।

ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ପ୍ରତିଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ାଣ କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସପ୍ତାହରେ ୩ ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ିବ ।

ସୂଚନାଥାଉ କି,  ଯେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଭାରତ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ସେବାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଇଥିଲା | ଦୁଇ ମାସ ପରେ, ମେ୨୫ରୁ ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

You might also like