ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ COVID-19 ର ବିସ୍ତାରକୁ ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ଆଇସିଏମ୍‌ଆର୍‌ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରିବ। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହା କରିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଭୌଗୋଳିକ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇପାରିବ।

ନୀତିଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆଇସିଏମଆର ଚଳିତ ମାସରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରିବ, ଯାହା କୋଭିଡ -୧୯ର ବିସ୍ତାରକୁ ଆକଳନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଆମର ଭୌଗୋଳିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ତେବେ ଆମକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜାତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସ୍ତରରେ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପଡିବ।”

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଅନୁଯାୟୀ, ୨୧ଟି ରାଜ୍ୟର ୭୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ୬ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ। ସେରୋ ସର୍ଭେ ମାଧ୍ୟମରେ ମାନବ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ ହେବ। ଆଣ୍ଟିବଡିର ଉପସ୍ଥିତି ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ରକ୍ତ ସେରମ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସଂକ୍ରମଣ କେଉଁ ସ୍ତରରେ ବିସ୍ତାର କରିଛି ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରୁ ୮ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ICMR ତୃତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରିଥିଲା। ପାଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସର୍ଭେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଯାହାଦ୍ୱାରା ମହାମାରୀର ବିପଦକୁ ଏଡ଼େଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ। କୋଭିଡ୍‌ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଖୋଲାଯିବା ପରେ ଚତୁର୍ଥ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରାଯିବ।

ସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ମଲିକୁଲାର ବାୟୋଲୋଜିର ପରାମର୍ଶଦାତା ଡକ୍ଟର ରାକେଶ ମିଶ୍ର ଶନିବାର ANI କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏହା ଆମକୁ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଏବଂ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଧାରଣା ଦେବ ଯେ ଆମେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇବା ଠାରୁ ଆମେ କେତେ ଦୂରରେ ଅଛୁ।” ଏଥିରୁ ଆମକୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିବ ଯେ ଦେଶର କେଉଁ ଭାଗରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପଜିଟିଭ ମାମଲା ରହିଛି। ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ” ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ଟିକାକୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡିର ଉପସ୍ଥିତି ଚିହ୍ନଟ ହେବ। ଦେଶରେ ବଡ଼ ଆକାରର ସେରୋ ସର୍ଭେ ଆମକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।”

Other Stories