ଆମେରିକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଭାରତକୁ କ୍ଷତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା H-1B, H-2B,J, L ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅସ୍ଥାୟୀ ଅନୁମତି ପତ୍ରକୁ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ। ଏନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ।

 ଜୁନ୍‌ ୨୪ ତାରିଖ ଠାରୁ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ। ଆମେରିକା ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ୁଥିବା ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ  ଏପରି ନଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି। ୨୦ ମିଲିୟିନ ଆମେରିକୀୟ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କାମ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।

 

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ଅଭିଜ୍ଞ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥନୀତି ଆହୁରି ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହିତ ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଗୁଗଲ ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ , ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସିଇଏ ସତ୍ୟ ନାଦେଲା ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

 

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ସେବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ବିଦେଶୀ ଆଇଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ H-1Bକୁ ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଦ୍ଦ କରିବା ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ହୋଇପାରେ।


ଆମେରିକା
H-1Bକୁ ଭିସା ଅଧିକାରରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକାରେ  ଆଇଟି ଫାର୍ମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କଲେଜ୍‌ରୁ ପାସ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ନୂଆ ଚାକିରି ଆଶାୟୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବନି। ଫଳରେ ସେଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଯଥା-ଟିସିଏସ୍‌ ଓ ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ ଆଦି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ। ଆଇଟି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦରମାରେ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଭାରତରେ ବି ବେରୋଜଗାରୀ ବଢ଼ିବ।

 

You might also like