‘ଫେୟାର ଆଣ୍ଡ ଲଭ୍‌ଲି’ରୁ ହଟିବ ‘ଫେୟାର’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫେୟାର୍ ଆଣ୍ଡ ଲଭଲିରୁ ଆଉଟ୍ ହେବ ଫେୟାର୍ । ଅର୍ଥାତ ଏଣିକି ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମ୍ ଫେୟାର ଆଣ୍ଡ ଲଭ୍‌ଲିରେ ରହିବନି ଫେୟାର୍ ଟାଗ୍ ଲାଇନ୍। ଫେୟାର୍ ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ୟୁନିଲିଭର୍ କମ୍ପାନୀ।

କ୍ରିମର ନୂଆ ନାଁକୁ ନେଇ ଏବେ କମ୍ପାନୀ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ତେବେ ଏହାର ନୂଆ ନାମ ‘ ଗ୍ଲୋ ଆଣ୍ଡ ଲଭ୍‌ଲି’ ରଖିପାରେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଖାଲି ଫେୟାର୍ ନୁହେଁ, ୟୁନିଲିଭର୍ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ବିଉଟି ପ୍ରଡକ୍ଟରୁ ହ୍ବାଇଟ୍ ଏବଂ ଲାଇଟ୍ ଭଳି ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି।

ବର୍ଣ୍ଣ ବୈଷମ୍ୟତାକୁ ନେଇ Fair & Lovelyକୁ ପ୍ରବଳ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଆମେରିକାରେ ବର୍ଣ୍ଣ ବୈଷମତାକୁ ନେଇ ତେଜିଥିବା BLAK LIVES MATTER ଆନ୍ଦୋଳନର ଏହା ପ୍ରଭାବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।  ସେହିପରି ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ନନ୍ଦିତା ଦାସ, ଅଭିନେତ୍ରୀ ବିପାଶା ବାସୁ, ତମନ୍ନା ଭାଟିଆ ପ୍ରମୁଖ ଏହାକୁ ନେଇ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମ୍‌ରୁ ଫେୟାର୍ ଭଳି ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇବା ସହ ଏହାକୁ ନେଇ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ବାଦ୍ ଦେବାକୁ ଜୋର ଧରିଛି ଦାବି।  କେବଳ ଫେୟାର ଆଣ୍ଡ ଲଭ୍‌ଲି କ୍ରିମ୍‌କୁ ହିଁ କମ୍ପାନୀ ବର୍ଷକୁ ପାଖାପାଖି ୫୦ କୋଟି ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ କରିଥାଏ । ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଆଦି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିଠି ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଚାଲୁଛନ୍ତି ୧୫ କିମି ରାସ୍ତା

ବିଜେପି ନେତା ଓ ପରିବାର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୁଲିସ୍‌ ହାତରେ ଲାଗିଲା ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ

କରୋନା ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରୁ ଠେଲିଦେଲେ

ଚାଇନାକୁ ଦୃଢ଼ ଯବାବ ଦେଇଛି ଭାରତ

କେମିତି ବିକାଶକୁ ଗରିଫ କଲା ପୋଲିସ ? ପୁରା ଘଟଣା ଥିଲା ଏମିତି

୨୭୮ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ

ଦେଶରେ କରୋନା ରେକର୍ଡ; ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫ ହଜାର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ଫେସବୁକ୍,‌ ଟିକ୍‌‌ଟକ୍‌ ପରି ଆପ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ସେନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସାମୟିକ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ବିକାଶ ଦୁବେ ଗିରଫ

ମୃତ୍ୟୁ ଭୟରେ ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲ୍‌ରେ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବିକାଶ ଦୁବେ

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଅପରାଧୀ ବିକାଶ ଦୁବେର ୨ ସହଯୋଗୀ ନିହତ

You might also like