ହାଥରସ ଘଟଣାରେ କୋର୍ଟରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କଲା ସିବିଆଇ

ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କଲା ସିବିଆଇ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ହାଥରସ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି ସିବିଆଇ। ହାଥରସ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚି ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏସସି/ଏସଟି କୋର୍ଟରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି। ଚାର୍ଜସିଟକୁ କୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ ରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଶେଷ ବିବୃତ୍ତି ଆଧାରରେ ସିବିଆଇ ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କୋର୍ଟ ଉପରେ ଛାଡିଛି। ୩ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ ପୂରା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ କୋର୍ଟ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ।

କୋର୍ଟରେ ହାଥରସ ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇ ଆଜି ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସିବିଆଇ ୧୧ ଅକ୍ଟୋବର୨୦୨୦ ରେ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଥିଲା। ହତ୍ୟା, ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଏବଂ ଏସସି-ଏସଟି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହାଥରସ ମାମଲାରେ ଚାରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଧାରା ୩୨୫, SC-ST Act ୩୭୬ A ଏବଂ ୩୭୬ D (ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ) ଏବଂ ୩୦୨ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି।

ପୀଡିତାଙ୍କ ଶେଷ ବିବୃତ୍ତି ଆଧାରରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଚାରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ପୀଡିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୟୁପି ପୋଲିସ ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଦାବି କରିଥିଲା ​​ଯେ ପୀଡିତାଙ୍କ ସହ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ୟୁପି ପୋଲିସର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ୟୁପି ପୋଲିସକୁ ତାଗିଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏସଆଇଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ, ଯାହାର ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ପୀଡିତା ଅତିଶୀଘ୍ର ନ୍ୟାୟ ପାଇବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।

 

You might also like