ଟ୍ରାଫିକ ଜୋରିମାନା ହ୍ରାସ କଲା ଏହି ରାଜ୍ୟ

ଗାନ୍ଧିନଗର: ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ଦେଶରେ ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ ଓ ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଜନଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନକାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଚାଲାଣ କଟା ଯାଉଥିବାରୁ ଚାରିଆଡ଼େ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ତେବେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଗୁଜରାଟରେ ନୂଆ ମୋଟର ଭେଇକିଲ୍‌ ଆକ୍ଟରେ ଥିବା ଜୋରିମାନା ଅର୍ଥକୁ ସରକାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଥିବା ଏହି ନୂଆ ବିଲ୍‌କୁ ସଂସଦର ଉଭୟ ସଦନ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲା। ହେଲେ ଗୁଜରାଟ୍‌ ସରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ବଦଳରେ ଟ୍ରାଫିକ ଜୋରିମାନା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।

ଗୁଜାରାଟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୁପାନିଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ନୂଆ ନିୟମରେ ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ଗାଡ଼ି ଚାଲକଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ହେଲେ ଗୁଜରାଟରେ ଏବେ ଏହା ୫୦୦ ଟଙ୍କା ରହିବ। କାର ଚାଳକ ବେଲ୍ଟ ନବାନ୍ଧିଲେ ମଧ୍ୟ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ ଗଣିବେ। ପୂର୍ବରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିବା ଚାଳକଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା। ହେଲେ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଦୁଇ ଚକିଆ ଏବଂ ୩ ଚକିଆ ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ୪ ଚକିଆ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।

ବିନା ଆରସିରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମଥର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ପାଇଁ ୫ଶହ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ପାଇଁ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବାଇକରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ବସାଇ ଗଲେ ନୂଆ ଆଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା। ହେଲେ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଏହାକୁ ୧ଶହ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।

ପଲ୍ୟୁସନ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା କରାଯାଉଥିଲା। ଗୁଜରାଟରେ ଏହି ଜୋରିମାନା ଅର୍ଥକୁ ଛୋଟ ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ୧ହଜାର ଓ ବଡ଼ ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୩, ୩୩୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ରେଡ୍‌ ବେଳେ ୯ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ, ଦେଶରେ ବଡ଼ ଧରଣର ହମ୍‌ଲା ପାଇଁ କରିଥିଲେ ଯୋଜନା

କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ପରେ ଔଷଧ ତିଆରି କଲା ଋଷ

ପ୍ଲେ’ ଷ୍ଟୋରକୁ ପୁଣି ଫେରିଲା Paytm

ଚୀନକୁ ଆଉଏକ ଝଟ୍‌କା, ଏହି ଦେଶରେ ବି ବ୍ୟାନ୍ ହେଲା TikTok

ମୋଦିଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ବିରାଟ୍, ଜବାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ…

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ ଆଉଜଣେ ପେଡଲର୍ ଗିରଫ

ଏଣିକି କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ କାହାକୁ କଲ୍‌ କରିଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ମ୍ୟାନେଜର ଦିଶା ?

କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ କହି ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଖରୁ ଖସିଗଲେ, ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ଙ୍କ ସହ ଧରାପଡ଼ିଲେ

ନୂଆ କୃଷି ବିଲ୍‌‌କୁ କାହିଁକି ଡରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ ?

ଦେଶରେ ଦିନକରେ ୯୬ହଜାର ୪୨୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

You might also like