କମିଲା ସୁନା ଦର : ୧୦ ଗ୍ରାମକୁ ୪୮,୯୫୪

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଦୁର୍ବଳ ବିଶ୍ୱ ବଜାର ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏମ୍‌ସିଏକ୍ସ୍  ଉପରେ ସୁନା ୦.୦୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୮,୯୫୩ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ସେହିପରି ରୂପା ୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୭୧,୩୦୮ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ସୁନା ଦର ଏବେ ବି ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସର୍ବକାଳୀନ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଶସ୍ତା ଥିବା ଦେଖାଯାଏ। ସୁନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ରେକର୍ଡ ହାଇ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୫୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ମଜବୁତ ହେତୁ ସୁନା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସୁନା ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧,୮୮୬.୭୬ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ, ଆମେରିକୀୟ ବଣ୍ଡ ଲାଭାଂଶରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁରେ ସୀମିତ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ମଧ୍ୟରେ ରୂପା ୦.୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୨୭.୫୮ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧,୧୬୪.୭୨ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଗୁଡ୍ ରିଟର୍ନ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ସମେତ ସମସ୍ତ ମେଟ୍ରୋରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଦର ୫୧,୨୭୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ  ଚେନ୍ନାଇରେ ୫୦,୩୭୦ ଟଙ୍କା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୪୯,୩୨୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୭୨୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ସୁନା-ରୂପା ବଜାରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୮୮ ଟଙ୍କା ଖସି ୪୭,୯୧୭ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ଏଚ୍‌ଡିଏଫ୍‌ସି ସିକ୍ୟୁରିଟି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସେହିଭଳି ପୂର୍ବରୁ ରୂପା ଦର କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୭୦,୨୮୯ ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୨୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୯,୩୬୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ‘ବିଆଇଏସ୍ କେୟାର ଆପ୍’ ବ୍ୟବହାର କରି ଗ୍ରାହକମାନେ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ କେବଳ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣ ଏହା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍‌ର ଯଦି ଦ୍ରବ୍ୟର ଲାଇସେନ୍ସ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ହଲମାର୍କ ଭୁଲ ବୋଲି ଜଣାପଡେ, ତେବେ ଗ୍ରାହକ ତୁରନ୍ତ ଏହା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକ ତୁରନ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ।

You might also like