G7 ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଠିବ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ଦାବି!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରିଟେନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ G7 ସମ୍ମିଳନୀରେ ନେତାମାନେ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଲିୟନ ଟିକା ଦେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନା ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଜି -7 ଦେଶ କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଜୁନ୍ ୧୧-୧୩ ରୁ ବ୍ରିଟେନର କର୍ଣ୍ଣୱାଲରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଏକ ବିଶେଷ ଅତିଥି ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ବିଶେଷ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ମୋଦୀ ବ୍ରିଟେନ ଯାଉ ନ ଥିବା ଜଣାଯାଏ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ନ୍ୟୁଜ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, G7 ନେତାମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ WHO ତରଫରୁ ଏକ ନୂତନ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ କୋଭିଡ -୧୯ କିପରି ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ଏବଂ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଚୀନ୍‌ର ସିଧାସଳଖ ନାମ ନ ନେଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଆମେ WHO ରିପୋର୍ଟର ଅନୁସରଣକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ। ଏ ବାବଦରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବୁଝାମଣା ଏବଂ ସହଯୋଗ। ଦରକାର।”

ମେ ୨୮ରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏହି ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କରୋନା ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ୟମକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏନେଇ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ବାଇଡେନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଚୀନ୍ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇ ଆମେରିକା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲା ।

ଏହି ଘୋଷଣା ଏପରି ସମୟରେ କରାଯାଇଛି ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚାଇନାର ବୁହାନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିର ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ନୂତନ ବିବରଣୀ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

୨୦୧୯ର ଶେଷ ମାସରେ ଚାଇନାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହର ବୁହାନରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପରଠାରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧୬.୮ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩.୫ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

You might also like