ନିଜସ୍ୱ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ଭାରତ ତିଆରି କଲା ରକେଟ୍‌ ପିନାକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶତ୍ରୁର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଭାରତ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିଜସ୍ୱ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ଘାତକ ଅସ୍ତ୍ର ପିନାକ ରକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଭାରତ। ଡିଆରଡିଓ ପକ୍ଷରୁ ପୋଖରାନର ଏକ ଫାୟାରିଂ ରେଂଜରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୬ଟି ପିନାକ ରକେଟର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ପରେ ଏହା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଭେଦ କରିଥିଲା। ଯେ କୌଣସି ପାଗରେ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରକେଟ୍ ଶତ୍ରୁକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ।Indian Army To Induct More Pinaka Rocket Launchers To Boost Firepower

ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଘରୋଇ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରକେଟ ପିନାକ। ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ସବୁ ପିନାକ ରକେଟ୍ ଘରୋଇ ଇକୋନୋମିକ୍ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଘରୋଇ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରକେଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଇକୋନୋମିକ୍ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ପକ୍ଷରୁ ଡିଆରଡିଓ ସହ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଅଦଳବଦଳ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା।

Defence News | PINAKA : India's highly successful guided weapon system

ଯେ କୌଣସି ପାଗରେ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରକେଟ୍ ଶତ୍ରୁକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର ସୈନ୍ୟ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ପରିବହନ କରୁଥିବା ଗାଡି, ଯୋଗାଯୋଗ କେନ୍ଦ୍ର, ଏୟାର ଟର୍ମିନାଲ ସେଣ୍ଟରକୁ ଭେଦ କରି ଧ୍ୱଂସ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି  ଏହି ରକେଟ୍। ପିନାକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ରରେ ରକେଟ, ମଲଟି ବ୍ୟାରେଲ ରକେଟ ଲଂଚର, ବ୍ୟାଟେରୀ କମାଣ୍ଡ ପୋଷ୍ଟ, ଲୋଡର ଓ ରାଡାର ରହିଛି।

ପୂର୍ବରୁ ପିନାକର ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରାଶ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିଲା କିମ୍ବା ଡିଆରଡିଓ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଘରୋଇ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପିନାକ ରକେଟର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଦିଗରେ ଗୋଟିଏ ପାଦେ ଆଗେଇ ପାରିଛି ଆମ ଦେଶ।Pinaka rockets successfully test fired from Orissa

ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀ ପାଇଁ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପିନାକ ଶ୍ରେଣୀର ରକେଟର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।  ସାଧାରଣତଃ ଅର୍ଡାନ୍ସ ଫାକଟ୍ରି ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ। ମାତ୍ର ନିକଟରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିବା ପିନାକ ରକେଟ ପାଇଁ ଡିଆରଡିଓ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାର ସହଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଇକୋନୋମିକ୍ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ପକ୍ଷରୁ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଘରୋଇ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଡାନ୍ସ ଫାକକ୍‌ଟ୍ରି ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କମ ମୂଲ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହାଥରସ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା; ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ବନ୍ଦ କରି ପୀଡିତାଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର କଲା ପୋଲିସ

ପ୍ରେସିଡେନ୍‌ସିଆଲ ଡିବେଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ ଟ୍ରମ୍ପ-ବିଡେନ

ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା କମ୍‌ ଦାମ୍‌ରେ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା

୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜି ହେବ ବାବରି ମସଜିଦ୍ ଭଙ୍ଗା ମାମଲାର ରାୟ ଶୁଣାଣି

ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌

ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଏମିତି ରିପୋର୍ଟ ଦେଲା ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଡ୍ରଗ୍ସ କାରବାର ତଦନ୍ତର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ; NCB

ଆଉ ଜଣେ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା !

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୫୪ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କଲେ ଇସି

୩୦ ବର୍ଷ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପରେ ସତ୍ତା ହରାଇବ INS Viraat

You might also like