ମିଆଁମାରରେ ଶାସନ କ୍ଷମତା ହାତକୁ ନେଲା ସେନା, ସୁ କୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନେତା ଅଟକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ପଡୋଶୀ ଦେଶ ମିଆଁମାରରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଦେଖା ଦେଇଛି। ମିଆଁମାର ସେନା ଦେଶର ଶାସନ କ୍ଷମତା ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଛି। ମିଆଁମାରର କାଉନ୍‌ସିଲର୍  ଆଙ୍ଗ ସାନ୍‌ ସୁ କୀ(Aung San Suu Kyi)ଙ୍କ ସମେତ ଶାସକ ଗୋଷ୍ଠୀର କିଛି ନେତାଙ୍କୁ ସେନା ଅଟକ ରଖିଛି। ଏ ନେଇ ମ୍ୟାଁମାର ସେନା ଟେଲିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ମିଆଁମାର ସେନା ଷ୍ଟେଟ କାଉନ୍‌ସିଲର୍ ଅଙ୍ଗସାନ ସୁ କି,  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୟୁ ଓ୍ୱିନ୍ ମିଣ୍ଟ  ଓ ଶାସନରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଆଜି ଭୋରୁ ଚଢ଼ାଉ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଏବଂ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଥିବାବଳେ ସେନା ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏନେଇ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା ।  ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବ ବୋଲି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଆମେରିକା ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ମ୍ୟାମାର ସେନା ସୁ କୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିବା ପରେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଛି। ସେନା ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶର ଶାସନ କ୍ଷମତା ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଛି। ସେନାର ଜେନେରାଲଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି।

ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ୍‌ ପ୍ରବକ୍ତା ଜେନ୍‌ ପେସ୍କିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକା ପାଖରେ ଖବର ରହିଛି ଯେ, ମ୍ୟାଁମାର ସେନା ଷ୍ଟେଟ କାଉନସିଲର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଜ କବ୍‌ଜାକୁ ନେଇ ଦେଶର ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।
ଏଠି କହି ରଖିବୁ, ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ମିଆଁମାରର ଶାସନ ଭାର ସେନା ହାତରେ ଥିବାବେଳେ ନେବେଲ ବିଜୟୀନି ଆଙ୍ଗ ସାନ୍‌ ସୁ କୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଚଳାଇ ଶେଷରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ଜନ ସମର୍ଥନ ପାଇ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ।
You might also like