ଦେଶର ସମ୍ମାନ ବଢାଇଲେ ହ୍ୟୁମାନ କାଲ୍‌କୁଲେଟର ନୀଳକଣ୍ଠ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଯେ କୌଣସି ଗାଣିତିକ ହିସାବ କରିବା ବେଳେ ଖୋଜାପଡ଼େ କାଲ୍‌କୁଲେଟର।  ହେଲେ ସେ ଜଣେ ଜୀବନ୍ତ କାଲ୍‌କୁଲେଟର। ତାଙ୍କୁ କାଲ୍‌କୁଲେଟର କହିଲେ ବି ଭୁଲ୍‌ ହେବ । କାରଣ ତାଠାରୁ ବି ଅଧିକ ସ୍ପିଡ୍‌ରେ ହିସାବ କରି ପାରୁଥିବା ଏକ ଜୀବନ୍ତ ମେସିନ ସିଏ।  ସେ ହେଉଛନ୍ତି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ୨୦ ବର୍ଷୀୟ ନୀଳକଣ୍ଠ ଭାନୁ ପ୍ରକାଶ।  ଲଣ୍ଡନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମାଇଣ୍ଡ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଅଲମ୍ପିଆଡ୍‌ରେ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ଜିତି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତତମ  ହ୍ୟୁମାନ କାଲ୍‌କୁଲେଟର ଆଖ୍ୟା ପାଇଛନ୍ତି ।

ମାନସିକ ଗଣିତ କାଲକୁଲେସନ୍ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ସିପ୍‌ରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନୀଳକଣ୍ଠ ଭାନୁ ପ୍ରକାଶ ଲଣ୍ଡନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବିଶ୍ୱ ଚାଚାମ୍ପିଅନ୍‌ସିପ୍‌ରେ ୧୩ଟି ଦେଶରୁ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ୨୯ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ନୀଳକଣ୍ଠ।

ନୀଳକଣ୍ଠ ମାଇଣ୍ଡ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଅଲିମ୍ପିଆଡ୍‌ରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ୪ଟି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଏବଂ ୫୦ ଲିମ୍‌କା ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ  ୫୭ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାତ୍‌ ଦେଇ   ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନୀଳକଣ୍ଠ ଭାରତ ପାଇଁ  ଆଣିଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ସଫଳତା।  ତାଙ୍କ ମତରେ ଗଣିତ ହେଉଛି ମସ୍ତିଷ୍କର ଏକ ବଡ ଖେଳ ।ନୀଳକଣ୍ଠ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଅଙ୍କକୁ ନେଇ ଭାବନାରେ ଥାନ୍ତି।  ସେ କୁହନ୍ତି, ଦ୍ରୁତଗାମୀ ଧାବକଙ୍କ ଉପର କେହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମେଣ୍ଟାଲ ଗଣିତକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ ।

ଏହି ସଫଳ ଛାତ୍ର ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କର ଗଣିତକୁ ନେଇ ରହିଛି ବଡ ସ୍ୱପ୍ନ।  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଗଣିତ ପ୍ରତି ଥିବା ଭୟକୁ ଦୂର କରିବା ହେଉଛି ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଓ ଲକ୍ଷ୍ୟ।

ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କ ଏପରି ବିରଳ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ତାଙ୍କ ବାପା । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଆଗେଇ ଆସିବାକୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କମିଲା ସୁନା ଓ ରୂପା ଦର

ଅଭିନେତ୍ରୀ ପାୟଲ ଘୋଷଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା, କହିଲେ- ଯଦି ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୋ ମୃତଦେହ ମିଳେ…

ଶିବାଙ୍ଗୀ ସିଂ ହେବେ ଲଢୁଆ ବିମାନ ରାଫେଲ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌

ଓଡ଼ିଶାରୁ ସୁରତକୁ ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଏମିତି ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ

ଓ୍ୱାର୍କିଂ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ ସଂଜ୍ଞାରେ ଡିଜିଟାଲ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍‌ ମିଡିଆ ସାମ୍ବାଦିକ ସାମିଲ

ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ONGC ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପରଲୋକରେ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ଫେଲ୍ ମାରିଲା ପାକିସ୍ତାନର ହୀନ ଉଦ୍ୟମ

ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ବେଡ୍‌ ତଳେ ମୃତଦେହ ଲୁଚାଇଥିଲେ ପତ୍ନୀ, ଗନ୍ଧ ବାହାରିବାରୁ…

‘ନେତା କୈସା ହୋ.. ବାଇଡେନ ଜୈସା ହୋ’-ଏମିତି ଚାଲିଛି ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର

ନେପାଳ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ପରଲୋକ; ୧୦ ଥର ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ ଚଢି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ

ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟାରୀ ରିଟାୟାରମେଣ୍ଟ ନେଲେ ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ, ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

You might also like