ଘୃଣା ଓ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଫେସବୁକ୍‌ ଜାରି କଲା କଡ଼ା କଟକଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫେସବୁକ୍ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହେଲା କଡ଼ା କଟକଣା।  ଘୃଣା ଓ ହିଂସା  ଉଦ୍ରେକକାରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛି ଫେସବୁକ୍‌।  ଏଣିକି ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ଏ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବ। ଯିଏ ଯେଉଁ ବଡ଼ ପଦବୀରେ ଥାଆନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ରହିବ।

ସାରା ବିଶ୍ୱର ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପାଇଁ ସମାନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ଫେସବୁକ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ବି କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ଫେସବୁକ୍‌ରେ ହେଉଥିବା ଏଭଳି ପୋଷ୍ଟକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଯେପରି ଅପଲୋଡ୍ ନହେବ ସେ ନେଇ ବିଶେଷ ଭାବେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ।

ତଥ୍ୟର ସଠିକତା ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଅଡିଟ୍ କରାଯାଉଥିବା ଫେସବୁକ୍ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ‌ ବହୁ ସମୟରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଉଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସହରର ଡିଜେ ହାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ବ୍ୟାପକ ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା।

ସୂଚନାଥାଉ କି, ଭାରତରେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ହେଟ ସ୍ପିଚ୍‌କୁ ଫେସବୁକ୍‌ ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଖବର  ଆମେରିକାର ‘Wall Street Journal’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଫେସବୁକ୍‌ ଏ ନେଇ ସଫେଇ ଦେବା ସହ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଥିଲା। ଫେସବୁକ୍‌ ତାହାର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣରେ କହିଥିଲା, ‘ ଏହାର ପଲିସି କୌଣସି ଦଳ ଦେଖେନି।

କମ୍ପାନୀ ପ୍ରବକ୍ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଆମ ହେଟ ସ୍ପିଚ୍‌ ତଥା ହିଂସା ଉଦ୍ରେକକାରୀ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥାଉ। ଆମର ପଲିସି କୌଣସି ଦଳର ବା ପୋଜିସନକୁ ଦେଖେ ନାହିଁ। ଏପରି ପୋଷ୍ଟକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଏହାକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

You might also like