ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଆଉ ଖୋଲି ପାରିବେନି ଫେକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଆଉ କେହି ଫେକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ପାରିବେନି। କାରଣ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଏବେ ୟୁଜର୍ସମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ।ଆଣୁଛି ଏକ ନୂଆ ସିଷ୍ଟମ୍‌। ଆପ୍‌ ରିଭର୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜେନ୍‌ ମାନ୍‌ଚା ୱାନ୍ଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୋପନୀୟତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଫେସବୁକ୍‌ ଫେସିଆଲ ରେକଗ୍‌ନେସନ ସିଷ୍ଟମ(facial-recognition-system)ର ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଟେକ୍ନଲଜି ଦ୍ୱାରା ଫେସବୁକ୍‌ ଜାଣିପାରିବ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟର ୟୁଜର୍ସ ଅସଲି ବା ନକଲି।

ଫେସବୁକ୍‌ରେ ଫେକ୍‌ ପ୍ରୋଫାଇଲ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଜଣଙ୍କର ନାଁ, ଫ୍ରୋଫାଇଲ, ଫଟୋ ଥିବ ହେଲେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ-ଏମିତି ଅନେକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫେସବୁକ୍‌ ନଜରକୁ ଆସିଛି। ଏଲ୍‌ଗୋରିଦିକ ଫିଲ୍‌ଟରିଂ କିମ୍ବା ମାନୁଆଲ ୟୁଜର ରିପୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଅବଶ୍ୟ ସମାଧାନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଫେକ ଆଇଡି ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ସେଲେବ୍ରିଟିମାନେ ସବୁଠାରୁ ବେଶି ଫେକ୍‌ ଅଇଡିର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି।

ତେଣୁ ଏହି ଫେକ୍‌ ପ୍ରୋଫାଇଲ ସମସ୍ୟାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଫେସବୁକ୍‌ ତାର ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଫେସିଆଲ ରେକଗ୍‌ନେସନ ସିଷ୍ଟମ। ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍‌ ୟୁଜର୍ସର ଚେହେରାକୁ ସ୍କାନ୍ କରି ଜାଣି ପାରିବ ଯେ, ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟ ଆପଣଙ୍କର ନା ଆଉ କାହାର। ସୂଚନାଥାଉ କି,  ୱାନ୍‌ଗ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରି ଆସୁଥିଲେ।

ଫେସବୁକ୍‌ ତା ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଚେହେରାକୁ ଭଲ ଭାବେ ସ୍କାନ କରିବ। କୁହାଯାଉଛି, ଏହି ଫିଚର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଫେସବୁକ୍‌ ତା ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଏକ ସେଲ୍‌ଫି ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ କରିବା ପାଇଁ କହିବ, ଯେଉଁଥିରେ ତୁମ ଚାରିପାଖ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଦେଖି ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ୟୁଜର୍ସର ଚେହେରାକୁ ପରଖି ଜାଣି ପାରିବ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫେକ୍‌ ନା ନୁହେଁ ।

ଏଥିସହିତ ସର୍ଭରରେ ଡାଟା ଷ୍ଟୋରକୁ ନେଇ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଏହି ଡାଟା ଏଣିକି ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡିଲିଟ୍‌ ହୋଇଯିବ। କେହି ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଡିଲିଟ୍‌ କରିପାରିବେନି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ମଶା କାମୁଡ଼ିଲା ବୋଲି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଛେଚିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଇସ୍ରୋ ଛାଡ଼ିବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩

ରାଫେଲ୍‌ ମାମଲାର ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଖାରଜ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଶ୍ୱସ୍ତ

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦେଶର ହିରୋ କହିଲେ ମୁସାରଫ

ସତରେ କ’ଣ ଏହା ନର୍କର ପ୍ରବେଶ ପଥ ?

କୋର୍ଟ ଅବମାନନା ମାମଲା; ‘ଚୌକିଦାର ଚୌର ହୈ’ ପାଇଁ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ସାବରୀମାଲା ମାମଲା ଶୁଣାଣି କରିବେ ୭ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ

ଭୟଙ୍କର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ୭ ଜୀବନ

ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦ: ମୁସଲିମ୍‌ ପକ୍ଷ କହିଲେ ଜମି ନେବୁ ତ ସେଇଠି

ବିଜେପି, ଶିବସେନା କଳିକୁ ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ଅମିତ ଶାହ

୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଯୌତୁକ ଆଡେଇ ଦେଲେ, ନେଲେ ୧୧ ଟଙ୍କା

ଆଇସିଜେ ଛାଟ; କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ମି ଆଇନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

You might also like