ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଆଉ ଖୋଲି ପାରିବେନି ଫେକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଆଉ କେହି ଫେକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ପାରିବେନି। କାରଣ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଏବେ ୟୁଜର୍ସମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ।ଆଣୁଛି ଏକ ନୂଆ ସିଷ୍ଟମ୍‌। ଆପ୍‌ ରିଭର୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜେନ୍‌ ମାନ୍‌ଚା ୱାନ୍ଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୋପନୀୟତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଫେସବୁକ୍‌ ଫେସିଆଲ ରେକଗ୍‌ନେସନ ସିଷ୍ଟମ(facial-recognition-system)ର ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଟେକ୍ନଲଜି ଦ୍ୱାରା ଫେସବୁକ୍‌ ଜାଣିପାରିବ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟର ୟୁଜର୍ସ ଅସଲି ବା ନକଲି।

ଫେସବୁକ୍‌ରେ ଫେକ୍‌ ପ୍ରୋଫାଇଲ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଜଣଙ୍କର ନାଁ, ଫ୍ରୋଫାଇଲ, ଫଟୋ ଥିବ ହେଲେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ-ଏମିତି ଅନେକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫେସବୁକ୍‌ ନଜରକୁ ଆସିଛି। ଏଲ୍‌ଗୋରିଦିକ ଫିଲ୍‌ଟରିଂ କିମ୍ବା ମାନୁଆଲ ୟୁଜର ରିପୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଅବଶ୍ୟ ସମାଧାନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଫେକ ଆଇଡି ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ସେଲେବ୍ରିଟିମାନେ ସବୁଠାରୁ ବେଶି ଫେକ୍‌ ଅଇଡିର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି।

ତେଣୁ ଏହି ଫେକ୍‌ ପ୍ରୋଫାଇଲ ସମସ୍ୟାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଫେସବୁକ୍‌ ତାର ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଫେସିଆଲ ରେକଗ୍‌ନେସନ ସିଷ୍ଟମ। ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍‌ ୟୁଜର୍ସର ଚେହେରାକୁ ସ୍କାନ୍ କରି ଜାଣି ପାରିବ ଯେ, ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟ ଆପଣଙ୍କର ନା ଆଉ କାହାର। ସୂଚନାଥାଉ କି,  ୱାନ୍‌ଗ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରି ଆସୁଥିଲେ।

ଫେସବୁକ୍‌ ତା ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଚେହେରାକୁ ଭଲ ଭାବେ ସ୍କାନ କରିବ। କୁହାଯାଉଛି, ଏହି ଫିଚର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଫେସବୁକ୍‌ ତା ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଏକ ସେଲ୍‌ଫି ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ କରିବା ପାଇଁ କହିବ, ଯେଉଁଥିରେ ତୁମ ଚାରିପାଖ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଦେଖି ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ୟୁଜର୍ସର ଚେହେରାକୁ ପରଖି ଜାଣି ପାରିବ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫେକ୍‌ ନା ନୁହେଁ ।

ଏଥିସହିତ ସର୍ଭରରେ ଡାଟା ଷ୍ଟୋରକୁ ନେଇ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଏହି ଡାଟା ଏଣିକି ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡିଲିଟ୍‌ ହୋଇଯିବ। କେହି ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଡିଲିଟ୍‌ କରିପାରିବେନି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ଙ୍କର ଅଜବ୍‌ ଫ୍ୟାନ୍‌, ଦେଖା କରିବାକୁ ସାଇକେଲ୍‌ରେ ବିହାରରୁ ମୁମ୍ୱାଇ ଯାତ୍ରା କରିବେ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ହାତକୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ନକ୍ସଲ ଆସିଲା କେମିତି ?

ମୋଦିଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆବଦେନ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

୨ ସପ୍ତାହରେ ବିଲ୍‌ ଗେଟ୍‌ସଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଥିବା ବିଶ୍ୱର ଏହି ଧନୀବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି ?

କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟପାଳ

ବନ୍ଧୁଙ୍କ ବିଧବା ମା’ଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରି ଗିରଫ ହେଲେ ଯୁବକ

ଶେଷରେ ପରାଜୟ‌ ସ୍ୱୀକାର କଲେ ଟ୍ରମ୍ପ, ଛାଡ଼ିବେ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ୍‌ !

ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ୧୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ କରୋନା ଭାକ୍ସିନ

ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ

ସ୍ଥଳ ଭାଗ ମୁହାଁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ନିଭାର୍’

କରୋନା ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ୪ ରାଜ୍ୟରୁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ନୋ ଏଣ୍ଟ୍ରି

କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଆଜି କିଛି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାହେବେ ମୋଦି

You might also like