କୋଭିଡ୍‌-୧୯କୁ ‘କୁଙ୍ଗ୍‌ ଫ୍ଲୁ’ ନାମକରଣ କରି ଚାଇନାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ ଟ୍ରମ୍ପ

ୱାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପିବା ନେଇ ଚୀନ୍‌କୁ ପୁଣିଥରେ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ। କରୋନାକୁ ‘କୁଙ୍ଗ୍ ଫ୍ଲୁ’ କହି ଚୀନକୁ ତେର୍ଛା ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଶନିବାର ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନ ରାଲି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ। ଆମେରିକାର ଟୁଲ୍‌ସା ଓକ୍ଲାହୋମାରେ ରାଲିରେ କରିଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ। ଏହି ଅବସରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି କରୋନା କୁ ସେ ‘କୁଙ୍ଗ୍ ଫ୍ଲୁ’ ନାମକରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ। ଉହ୍ୱାନ୍‌ରୁ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁବ୍ୟାପିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଉହ୍ୱାନ୍‌ ଭାଇରସ୍ ଭାବେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ।

ରାଲିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି “ ଇତିହାସରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କୌଣସି ରୋଗ ଅପେକ୍ଷା କୋଭିଡ୍‌-୧୯ର ଅନେକ ନାଁ ଦିଆଗଲାଣି। ସେହି ଅନୁସାରେ ମୁଁ ଏହାକୁ ‘କୁଙ୍ଗ୍ ଫ୍ଲୁ’ ନାମକରଣ କରିପାରେ। ମୁଁ ଏହାର ୧୯ ପ୍ରକାରର ନାମକରଣ କରିପାରେ। କିଏ ଏହାକୁ ଭାଇରସ୍‌ କହୁଛି ତ କିଏ ‘ଫ୍ଲୁ’ ଏଥିରେ କ’ଣ ଫରକ ରହିଛି। ବୋଧ ହୁଏ ଏହି ରୋଗକୁ ଲୋକେ ୧୯ ଓ୨୦ ପ୍ରକାରର ନାଁରେ ଜାଣୁଛନ୍ତି। ” ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ , କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ପଛରେ ଚାଇନାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ଚୀନକ ୱହାନ ସହରରୁ ହିଁ ଏହି ମହାମାରୀ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏମିତିକୁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯କୁ ସେ ଚାଇନିଜ୍ ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ପୁଣି କେତେବେଳେ ଉହ୍ୱାନ୍‌ରୁ ବ୍ୟାପିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଉହ୍ୱାନ୍‌ ଭାଇରସ୍ ବି କହିଛି ଟ୍ରମ୍ପ ସରକାର। ଏବେ ଏହାକୁ ‘କୁଙ୍ଗ୍ ଫ୍ଲୁ’ କହି ଚାଇନାକୁ ବୁଲାଇ ବଙ୍କାଇ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି।

କାରଣ ‘କୁଙ୍ଗ୍ ଫ୍ଲୁ’ ହେଉଛି ଚାଇନାର ଏକ ମାର୍ସଲ ଆର୍ଟ, ହାତ ଓ ପାଦକୁ କୌଶଳକ୍ରମେ ବ୍ୟବହାର କରି ଶତ୍ରୃପକ୍ଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଏକ କୌଶଳ। ଯାହା ଆପଣ ଫିଲ୍ମ ଓ ଶୋ’ରେ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିବେ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଜନ ହୋପକିଂସ କରୋନାଭାଇରସ୍‌ ରିସୋର୍ସ ସେଣ୍ଟର ଅନୁସାରେ, ସାରାବିଶ୍ୱରେ କରୋନାରେ ୪୫୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୮.୫ ମିଲିୟନ ଲୋକ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେଣି। ଏହି ମହାମାରୀରେ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଆମେରିକା। ଏଠାରେ ୨.୨ ମିଲିୟନ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୧୯,୦୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

You might also like