ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡର-ଔଷଧର ହେଉଛି କଳାବଜାରୀ : ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ପୁଣିଥରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ କୋଭିଡ-19 ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଔଷଧର କଳା ମାର୍କେଟିଂ କରାଯାଉଛି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭିପିନ୍ ସାଙ୍ଗି ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ରେଖା ପଲ୍ଲୀଙ୍କ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଶାଗୁଣା ହେବାର ସମୟ ନୁହେଁ। ଯେଉଁମାନେ ଅମ୍ଳଜାନ ରିଫିଲ୍ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ବେଞ୍ଚ କହିଥିଲେ, ‘ଆପଣ କଳା ମାର୍କେଟିଂ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କି? ଏହା କ’ଣ ଏକ ଭଲ ମାନବିକ ପଦକ୍ଷେପ? ’ବେଞ୍ଚ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ହଟାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ସରକାରକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି, ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ଔଷଧର କଳା ମାର୍କେଟିଂରେ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ନେଇ। କାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ କଳା ବଜାରରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି, ଯେତେବେଳେ ସେସବୁର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର କେତେ ହଜାରେ।

ଏଥି ସହ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରେମେଡେସିଭିର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମିଳିବ ନାହିଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ସରକାରକୁ କହିଛନ୍ତି, ଆପଣ କିପରି ଏପରି ଆଦେଶ ପାସ୍ କରିପାରିବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେଉଁମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଖେଳିବା ସହ ସମାନ।

ଏନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରେମେଡେସିଭିରର ହୋର୍ଡିଂ ଚାଲିଛି, ତେଣୁ ଏଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ପଡିଲା। ଏହି ରେଡ୍ର ସୂଚନା ସେ କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ଜବାବରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେମେଡେସିଭିର, ବାକି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଆପଣ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଫାର୍ମାସି ସହିତ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ, କାହାକୁ କେତେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଇଛି ତାହା ସେମାନେ କହିବେ।

You might also like