କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫ସୁତ୍ରୀ ମହାପ୍ଲାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ଭାଇରସର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୫୨୫ଟି କରୋନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୨୯ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଫେରନ୍ତା। ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ବଡ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ୫ସୁତ୍ରୀ ମହାପ୍ଲାନ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ମହାପ୍ଲାନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ଭାଇରସ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦିଲ୍ଲୀରେ ୮୫୦୦ ଲୋକଙ୍କର କରୋନା ଭାଇରସ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ଲକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ଆସିବ। ଏହା ପରେ ବଡ଼ ଆକାରର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହି ମଡେଲ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥିଲା।  ଏପରି ଭାବେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ପରୀକ୍ଷା କରି କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀର ଯେକୌଣସି ଅଞ୍ଚଳକୁ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ସେଠାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ନିୟମିତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର। ଦିଲ୍ଲୀରେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଏବଂ ଦିଲଶାଦ ବଗିଚା ପରି ଦୁଇଟି ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଛିନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ରହିବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର । ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏନେଇ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

You might also like