କରୋନା ଆରୋଗ୍ୟ ହାର: ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଆଗରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ଏପରିକି ବ୍ରାଜିଲ, ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇଛି ଭାରତ । ଏ ନେଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଶନିବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି ।
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମିିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୨, ୦୮, ୪୩୧ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେଲେଣି । ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ମୁକ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସଂକ୍ରମଣ ଜନ୍ଖଚ୍ଛ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୬୧ ଅଛି।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ବିଶ୍ୱରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁ୍‌ସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତର ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ।
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ତୁରନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବା, ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରଖିବା ଯୋଗୁ କରୋନା ପରିଚାଳନାରେ ଭାରତକୁ ଏହି ସଫଳତା ମିଳିଛି ।

ସୂଚନାଥାଉ କି, ‌‌‌‌‌‌ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୯୩ ହଜାର ୩୩୭ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।   ଏଯାବତ୍ ୫୩ ଲକ୍ଷ ୮ ହଜାର ୧୫ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ୯୬୪ଜଣ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ୪୨ଲକ୍ଷ ୮ ହଜାର ୪୩୧ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସେହିପରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୯୫, ୮୮୦ ହଜାର ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହେଲେଣି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା  ପ୍ରଥମ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ରିକଭରି ରେଟ ୭୯.୨୮ ଅଛି। ଏଠାରେ କହିରଖିବୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୬,୨୪,୫୪,୨୫୪ ନମୂନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

You might also like