ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ‘ହାପିନେସ୍‌ କ୍ଲାସ’ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତେ ଘରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ’ ନାମକ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘରେ ‘ହାପିନେସ୍‌ କ୍ଲାସ’ ଆୟୋଜନ କରିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି।

ଦିଲ୍ଲୀର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ସମୟରେ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇପାରୁନାହେନ୍ତି, ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ଠାରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଘରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶ୍ରେଣୀ ‘ଖୁସିରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ମିଶନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ’ ରେ ସାମିଲ ହେବେ। ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି, ଘରେ ଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ବିରକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ସମୟରେ, ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍, ଯାହାଫଳରେ ପିଲାମାନେ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିବେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ମନୋରଞ୍ଜନଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ଆୟୋଜନ କରିବେ। ଆମେ ଆମର ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବୁ। ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଘରର ବାତାବରଣ ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଗୁଣାତ୍ମକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରାଯିବ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ କ୍ଲାସ୍‌କୁ ଅନଲାଇନରେ କରାଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନର୍ସରୀରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ IVRS (ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ଭଏସ୍ ରେସପନ୍ସ) ଯୋଗ କରାଯିବ। ସୂଚନାଥାଉକି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାରେ ୩୦୮ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

 

You might also like