ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିଠି ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଦୈନିକ ଚାଲୁଛନ୍ତି ୧୫ କିମି ରାସ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସେ ଚାଲୁଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଚାଲିବାରେ ଶେଷ ନ ଥାଏ।  ସେ ପୁଣି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲର ଅଙ୍କାବଙ୍କା ଦୁର୍ଗମ ରାସ୍ତାରେ। କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଚିଠି ପହଞ୍ଚାଇବାର ଅଛି। ଯେଉଁଠି ଫୋନ ନାହିଁ, ଇଣ୍ଟରନେଟ ସୁବିଧା ନାହିଁ ସେପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚିଠି ପହଞ୍ଚାଇବାର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କର।  ସେଥିପାଇଁ ଦିନେ ନୁହେଁ କି ବର୍ଷେ ନୁହେଁ, ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଏପରି ଚାଲୁଛନ୍ତ। ତାଙ୍କର ଏହି କାମ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟରରେ ଅଜଶ୍ର ଶୁଭେଚ୍ଛା ବାର୍ତ୍ତା । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡ଼ୁ କୁନ୍ନୁରର ଡି ସିବନ୍।

ନିଳଗୀରି ପର୍ବତାଞ୍ଚଳର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଥିବା ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି ଡି.ସିବନ୍‌। ଆଖପାଖ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଚିଠି ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଦୈନିକ ତାଙ୍କୁ ୧୫ କିଲୋମିଟର୍ ଚାଲିବାକୁ ପଡ଼େ।  ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରାସ୍ତା କହିଲେ ରେଳ ଧାରଣା। ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚାଲି ଚାଲି ସେ ନିଜ ଠିକଣାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି।

ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଯିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ଅନେକ ସମୟରେ ସେ ହାତୀ, ବଣୁଆ ଜୀବଜନ୍ତୁ ଓ ଭାଲୁଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। ତଥାପି ଚାକିରି ପ୍ରତି ଥିବା ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସେ ଏହାକୁ ଖାତିର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ ବହୁବାର ଜଙ୍ଗଲୀ ଯନ୍ତୁଙ୍କ ହାବୁଡ଼ରେ ବି ପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ହେଲେ ଏହାକୁ ଖାତିର ନକରି ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୩୦ ବର୍ଷର ଚାକିରୀ କାଳରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଘଟିଛି ଅନେକ ଅଭୁଲା ଅନୂଭୁତି॥ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସେ ଚାକିରୀରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଯାଇଛି।

ଆଇଏଏସ ଅଫିସର ସୁପ୍ରିୟା ସାହୁ ବୁଧବାର ଟ୍ୱିଟ ଯୋଗେ ଶିବନ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ କେମିତି ଚାଲିଚାଲି ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି, ତା’ର ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ ଡି ଶିବନ ପ୍ରତିଦିନ ୧୫ କିମି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ରାସ୍ତା ଚାଲିଚାଲି ଅତିକ୍ରମ କରି କୋନୋରର ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ମେଲ୍‌ ସୁବିଧା ନାହିଁ, ସେଠାରେ ଚିଠି ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି।

You might also like