ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ଭାରତ: ଚାଇନା ଆଗ ପଛକୁ ହଟିଲା ପରେ ଆମେ ହଟିବୁ

ଲଦାକ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶସେନା ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ସୋମବାର ଚୀନ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସପ୍ତମଥର ପାଇଁ କର୍ପସ କମାଣ୍ଡର ଲେବଲ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକ ସରିବା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସୀମାରୁ ହଟିଯିବେ ବୋଲି ମିଳିତ ଭାବେ କହିଥିଲେ।

ହେଲେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚାଇନା ଆଗ ସୀମରୁ ହଟିଲା ପରେ ଯାଇ ଭାରତ ହଟିବ ବୋଲି ଭାରତ ସଫା ସଫା କହି ଦେଇଛି। ଚାଇନା ପ୍ରଥମେ ହଡ଼ପ କରିଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଛାଡ଼ି ପଛକୁ ହଟୁ। ଉତ୍ତେଜନା ଆରମ୍ବ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ମାସରେ ଯେମିତି ସ୍ଥିତି ଥିଲା ସେମିତି ସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଉ ତା ପରେ ଭାରତ ସୀମାରୁ ହଟିବ ବୋଲି ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛି ଭାରତ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚାଇନା ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲା ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷରୁ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ କୂଳରେ ଭାରତ ଦଖଲ କରିଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଆଗ ଛାଡିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନର ଦୃଢ଼ ହୋଇ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି। ସେନା ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଓଲଟା ଯୁକ୍ତି ରଖାଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା କହିଛି ଯେ ଚାଇନାର ପିଏଲ୍ଏ ପ୍ରଥମେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର ପଟ ପିଙ୍ଗର ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିଛି। ଉତ୍ତରକୂଳରୁ ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ପଛକୁ ଫେରିବା ଉଚିତ୍, ଏହାପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ପଛକୁ ଫେରିଯିବ। ଯେହେତୁ ଚାଇନା ପ୍ରଥମେ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା, ତେଣୁ ପ୍ରଥମେ ସେ ଏଥିରୁ ଓହରିବା ଦରକାର ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି।  ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ୍ ଟିଏସ୍ ପିଙ୍ଗର ଏରିଆ, ହଟସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ ଏବଂ ଦିବସଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଚାଇନା ତୁରନ୍ତ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁ ବୋଲି ଭାରତ ଦାବି କରିଛି।

ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଯେ ଯଦିଓ ବୈଠକରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ସେ ନେଇ ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦରକାର। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଇନା ହ୍ରଦର ଉତ୍ତରକୂଳ ନଛାଡ଼ିଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣକୂଳ ଛାଡ଼ିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନି ବୋଲି ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପାକିସ୍ତାନ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀକୁ ଧରିଲା ସେନା; ୫ ହଜାର ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ଜବତ

‘ପାପ, ଭୁଲ ଓ ବେମାରୀକୁ ଛୋଟ ଭାବିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ’

ଗୋଆ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ରୁ କେମିତି ଶେୟାର୍ ହେଲା ପର୍ଣ୍ଣୋଗ୍ରାଫିକ୍ ଭିଡିଓ ?‌

୨ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର କଲା ସେନା; ଦୁଇ ଦିନରେ ୪ ମୃତ

ଡ୍ରଗ୍ସ କାରବାର ମାମଲାରେ ବିଚାର କରୁଥିବା NDPSର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ବୋମାମାଡ଼ ଧମକ: ଦୁଇ ଅଟକ

ଗୋଆ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ହ୍ୟାକ୍

ଚୀନ୍‌ର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ: ବ୍ରାଜିଲ୍‌

ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

୮୩ ଦିନ ପରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତି; ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ କମ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଫେବ୍ରୁଆରି ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ଅଧା ଲୋକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ପାରନ୍ତି !

କଥା ଦେଇ କଥା ରଖିଲେ ରାହୁଲ, ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେଲେ ଘରର ଚାବି

କରୋନା ଆକ୍ରନ୍ତଙ୍କ ଖୁସି ପାଇଁ ନାଚିଲେ ଡାକ୍ତର, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

You might also like