ପୃଥିବୀରେ ପଡ଼ିଲା ଚୀନର ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫-ବି ରକେଟ୍

ସମ୍ପ୍ରତି ଚାଇନାର ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫-ବି ରକେଟ୍ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇ ପୃଥିବୀ ଅଭିମୁଖେ ଖସୁଥିଲା। ଏଥିରୁ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଏହାର ଭାରୀ ଆବର୍ଜନା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ପହଞ୍ଚି ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଘଟାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ରବିବାର ଏହା ଭାରତ ମହାସାଗରର ମାଲଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜୀବନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଖବର ଆସିନି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣାରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟିତ୍ଵହୀନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

ଯେତେବେଳେ ବି କୌଣସି ରକେଟ୍ ମହାକାଶକୁ ଏକ ଯାନକୁ ନେଇଯାଏ, ଏହାର ଆବର୍ଜନା ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡେ। କିନ୍ତୁ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫-ବି ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଓଜନ ୧୮ ଟନ୍ ଥିଲା। ତେବେ ବେଜିଂ କହିଥିଲା ଯେ ରକେଟ୍ ଖସିବା ହେତୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ।

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଏବଂ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଆଚରଣ ଦାୟିତ୍ଵହୀନ, କାରଣ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଏହିପରି ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କିନ୍ତୁ ବିଶାଳ ବସ୍ତୁର ପୁନଃ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରା ଜୀବନ ହାନି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଆମେରିକାର ଆର୍ମି ସ୍ପେସ୍ କମାଣ୍ଡ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ରକେଟ୍ ଆରବ ଉପଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ଉତ୍ତରରେ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହି ରକେଟ୍ ଖସିଛି ବୋଲି ଅପରେଟରମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ରକେଟ ପଡିବାକୁ ନେଇ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆକଳନ କରିଥିଲେ ଯେ ଯେହେତୁ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ରହିଛି, ଏନେଇ ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ ପଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା। ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରକେଟ୍ ଯୋଗୁଁ ଏହା ପୃଥିବୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା। ଚୀନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରକେଟ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ।

ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫-ବି ର ଏଭଳି ଓଜନ ହେତୁ ଏହି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍‌ର ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ ରକେଟ୍ ଆଇଭୋରୀ କୋଷ୍ଟର ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡିଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଆହତ ହେବାର ଖବର ମିଳି ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗାଁର କିଛି ସମ୍ପତ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ହାର୍ଭାର୍ଡ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଜୋନାଥନ୍ ମ୍ୟାକଡୋୱେଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିବାର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପିଣ୍ଡ ଥିଲା।

ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫-ବି ରକେଟକୁ ପୁନଃ ଡିଜାଇନ୍ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅବତରଣର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ମାକଡୋୱେଲ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦ୍ରରେ ପୁନଃ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଏକ ବଡ଼ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବାରୁ ଚୀନ୍ ଏହି ଜୁଆ ଖେଳରେ ଜିତିଛି।

ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ପୃଥିବୀରେ ଏହାର ଆବର୍ଜନା ପଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଥିଲେ।

You might also like