କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା : ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଉ ସପ୍ତାହକ ପାଇଁ ବଢିଲା ତାଲାବନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାଲାବନ୍ଦ ଆଉ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ତାଲାବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ଦିଲ୍ଲୀରେ ମେ ୩ ତାରିଖ ସକାଳ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲାବନ୍ଦ ଜାରି ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ପଜିଟିଭ୍ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୦% ରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, କରୋନା ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କାରଣରୁ ୨୫ ଏପ୍ରିଲରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ସକାଳ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲାବନ୍ଦକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ପଜିଟିଭ୍ ହାର ପ୍ରାୟ ୩୬-୩୭% ରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏଭଳି ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଦେଖାଦେଇ ନ ଥିଲା। ଗତ ଦିନେ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇ ଆଜି ୩୦% କୁ ଖସିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୯ ଏପ୍ରିଲରେ ସୋମବାର ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାଲାବନ୍ଦ ଲଗାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ୨୬ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଉପରେ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏଠାରେ କହିରଖୁ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆକଳନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭୟଭୀତ କରିଆସୁଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୭,୦୪୭ ଟି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୩୭୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଘଟଣା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କ୍ରମାଗତଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁମ୍ବାଇ ଅପେକ୍ଷା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ଆସୁଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫, ୨୮୮ ଜଣଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି।

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ସହଯୋଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାଧା ସ୍ଵାମୀ ସତସଙ୍ଗ ବ୍ୟାସସ୍ଥିତ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ପିଏମଓ)  ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛି। ପିଏମଓ ତରଫରୁ ଏହା ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ୧୫୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବେଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ITBP (ITBP) କୁ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପିଏମ କେୟାର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

You might also like