ବିଜେପି ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତେଜୁଛି ରାଜନୀତି

କୋଲକତା : ଗତକାଲି କୋଲକତାରେ ବିଜେପି ରାଲିବେଳେ ହିଂସା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତେଜୁଛି ରାଜନୀତି।  ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ବିଜେପି ସିଧାସଳଖ ଟିଏମସିକୁ ଦାୟୀ କରିଛି। ପଶ୍ଚିମବଂଗରେ ବିଜେପିର ଶକ୍ତିବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଟିଏମସି ହତାଶ ହୋଇ ପଡିଥିବା ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛି।

ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଟିଏମସି ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରିବାକୁ ଦଳ ଦାବି କରିଛି। ଏଥିସହ ବିଜେପି ପକ୍ଷର ଜନ୍ତରମନ୍ତ୍ରରେ ନିରବ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଜେପିର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠନେତା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପାଇଁ ଟିଏମସି ବିଜେପିକୁ ଦାୟୀ କରିଛି। କୋଲକତା ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ଇଶ୍ୱରଚନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାସାଗରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ ଭାବେ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଟିଏମସି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏନେଇ ଟିଏମସି ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।

ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ହିଂସାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି। ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ହିଂସାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ପଶ୍ଚିମବଂଗରେ ଯାହା ଘଟିଲା ସେଥିପାଇଁ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିମାଣରେ ଦାୟୀ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଆକ୍ଷେପ କରିଛି।   ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦ କରି ବାମଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି। ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ ଟିଏମସିକୁ ଦଳ ଦାୟୀ କରିଛି। ଭୋଟ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦଳ ହିଂସା ଭିଆଇବା ସହ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦଳ ଦାବି କରିଛି।

ପଶ୍ଚିମବଂଗର ୪୨ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୩୩ଟି ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଉ ୯ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହେବ।

You might also like