ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ି ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହେବା ଉଚିତ: ଅମିତ ଶାହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ି ଦେଶ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହୁଅନ୍ତୁ। କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଆଜି ଏମିତି ଢଙ୍ଗରେ ଯବାବ ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ। ଗଲୱାନ୍‌ରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବା ସହିଦ ହେବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ରାହୁଲ୍। ଗଲୱାନ୍‌ ସଂଘର୍ଷରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ବାପାଙ୍କର ଫଟୋ ଶେୟାର କରି ରାହୁଲ୍‌ଙ୍କୁ ଯବାବ ଦେଇଥିଲେ ଶାହ।

ଫଟୋ ଶେୟାର କରି ଶାହ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ ସାହସୀ ଯବାନଙ୍କ ବାପା ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା। ଯେଉଁ ସମୟରେ ସାରା ଦେଶ ଏକାଠି ହୋଇଛି, ସେଠି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ବି ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୀତିରୁ ବାହାରି ଦେଶ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହୁଅନ୍ତୁ।”

ଶାହ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗଲୱାନ ସଂଘର୍ଷରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ବାପା। ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏଏନ୍‌ଆଇ ଦ୍ୱାରା ଶେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଥିଲେ “ ଭାରତୟ ଯବାନ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ସେମାନେ ଚାଇନାକୁ ହରାଇପାରିବେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆପଣ ସବୁବେଳେ ରାଜନୀତି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମୋ ପୁଅ ବି ଏହି ସେନାର ଲଢ଼ିଛି ଓ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଲଢ଼ିବ।”

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗଲ୍‌ୱାନ ସଂର୍ଷକୁ  ନେଇ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି। ସେ କହିଥିଲେ, ଚାଇନାର ଆକ୍ରୋଶରେ ଡରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ ଚୀନକୁ ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଚାଇନାର ଥିଲା, ତେବେ କାହିଁକି ଆମର ଯବାନ ସହିଦ ହେଲେ ?,  କେଉଁଠି ସେମାନେ ସହିଦ ହେଲେ ବୋଲି ରାହୁଲ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।

ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଟିପ୍ପଣୀ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ। ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ସରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ, ଚାଇନା ଆମର ସୀମାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରି ନାହିଁ। ଏହାପରେ ରାହୁଲ୍ ପିଏମ୍‌ ମୋଦିଙ୍କୁ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ରାହୁଲ୍ କହିଥିଲେ କାହିଁକି ଚାଇନା ଆମ ସୀମା ଅକ୍ତିଆର କଲା ? ବିନା ଅସ୍ତ୍ରରେ ସହିଦ ହେବା ପାଇଁ କାହିଁକି ଆମ ଯବାନ ସେଠାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ? ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ରାହୁଲ।

 

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭାରତ-ଚାଇନା ସୀମା ବିବାଦ: ଉଭୟ ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲା ଆମେରିକା

‘ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଏଲ୍‌ଏସି ଘଟଣା ଆମ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରତିଫଳନ’

ସହିଦ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗଭୀର ଶୋକପ୍ରକାଶ କଲା ଆମେରିକା

ଚୀନ୍‌କୁ ସାବାଡ୍‌ କରିବାକୁ ୫ ପ୍ଲାନ୍

ତିନି ସେନାକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ; ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭାରତ-ଚାଇନା ଫାଇଟ୍: ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ, ଦେଶରେ ତେଜିଲା ଚାଇନା ବିଦ୍ରୋହ

ଭାରତ ଉପରେ ଚୀନର ଏତେ ରାଗ କାହିଁକି ?

ସହିଦ ଦୁଇ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପାରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଲେ ୨ ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ

ଇଣ୍ଡିଆ ଚାଇନା ଫାଇଟ୍: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ସହିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଫାଇଟ୍ ଅପଡେଟ୍: ବଡ଼ କ୍ଷତି ସହିଛି ଚାଇନା, ୪୩ ଯବାନ ମୃତ୍ୟୁ ସୂଚନା

ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସର ଜନ ଆକ୍ରୋଶ ରାଲି

You might also like