ଜୁଲାଇ ୨୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା

ଶ୍ରୀନଗର: ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅବସାନ ହୋଇଛି। ଶେଷରେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମୟସୀମା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଏ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୧ରୁ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା କରି ପାରିବେ ବୋଲି  ଶ୍ରୀ ଅମରନାଥଜୀ ଶ୍ରାଇନ ବୋର୍ଡ (ଏସଏଏସବି) ର ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଯାତ୍ରା ୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲେ। ହେଲେ ଏଥର କରୋନା କଟକଣାକୁ ନେଇ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ତେବେ ଏସଏଏସବି ଏ ନେଇ ସମୟସୀମା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯାତ୍ରା ଜୁଲାଇ ୨୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଥାଉ କି, ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତନାଗ ଜିଲ୍ଲାର ସମୁଦ୍ରପତନଠାରୁ ୩,୮୮୦ ମିଟର ଉପରେ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଅମରନାଥଙ୍କ ଗୁମ୍ଫା। ଏସଏଏସବି ଦେଇଥିବା ସୂଚନାରୁ ଜଣାଯାଇଛି, ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଥମ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା। ସାଧୁମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବୟସ ୫୫ରୁ କମ୍‌ ସେମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ।

ତେବ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟ କରାଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ କରୋନା ନେଗେଟିଭ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ରହିବା ଉଚିତ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ (ସାଧୁଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ)ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନ୍‌ଲାଇନ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, “କୋରୋନା ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକମାନେ ଆସୁ  ନ ଥିବାରୁ ଗାନ୍ଦରବଲ ଜିଲ୍ଲାଠାରେ ବାଲଟାଲ ବେସ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଗୁମ୍ଫା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ହେଲିକାପ୍ଟରର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯିବ।

ଏହି ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ  ଅମରନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ହେଉଥିବା ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟର ଆଳତି ର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ। ଏହି ଯାତ୍ରା ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ଶେଷ ହେବ। 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଏଥିପାଇଁ କାହାର ଧାରଣା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ: ହାଥରସ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବାପା

ଦେଶରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯୮ ହଜାର ପାର୍

ପୋଲିସ କର୍ମୀ ଅଟକାଉଥିବା ବେଳେ ଠେଲାପେଲାରେ ତଳେ ପଡ଼ିଗଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି

ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଘଂନ; ୩ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବେଳେ ବୁକ୍‌ ହୋଇଥିବା ଟିକେଟ୍‌ର ପୂରା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ

ମାରଣା ଷଣ୍ଢ କବଳରୁ ଜେଜେ ମା’ଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା କୁନି ନାତି

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଆଉ ଏକ ଭାଇରସ୍‌: ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ହାଥରସ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା; ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ପ୍ରିୟଙ୍କା-ରାହୁଲ

ରିୟାଙ୍କ ଘରୁ ମିଳିଲା ଏମିତି ଜିନିଷ, ହୋଇପାରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ହାଥରସ୍‌ ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି: ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଆଖି ବୁଜିଲେ ଛାତ୍ରୀ

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଥିଲେ ଶୁଆ, ନିଆଗଲା ଏମିତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ଅନଲକ୍-୫ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍: କ’ଣ ଖୋଲିବ କେଉଁ ସବୁ କଟକଣା ରହିବ ଜାଣନ୍ତୁ

You might also like