ଦୁଇ ଡୋଜ୍ ଟିକାକରଣ ପରେ ବି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡା. କେକେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ନିଧନ

କରୋନା ଟିକା ଦ୍ଵିତୀୟ ଡୋଜ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଭାଇରସର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏଥିରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ବି ଘଟିଛି। ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ଟିକା ନେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବାଧିକ। ଆଜି ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡାକ୍ତର କେ. କେ. ଅଗ୍ରୱାଲ। ଡାକ୍ତର କେ. କେ. ଅଗ୍ରୱାଲ ଦେଶର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଡାକ୍ତର ଥିଲେ ଏବଂ ସେ କୋଭିଡ ଟିକାକରଣର ଉଭୟ ଡୋଜ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ।

ଟିକାକରଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କରୋନାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା, କିନ୍ତୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ଏହି ମାମଲା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ଟିକାକରଣ ପରେ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଟିକାକରଣ ପରେ ବି କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଢେର ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ କୋଭିଡର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ। ଅଳ୍ପ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକାକରଣ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ବହୁତ କମ୍, କିନ୍ତୁ ଟିକାକରଣ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା କଥା ଏହିମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକାକରଣ ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି ହୋଇନି ନଚେତ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ କିଛି ରୋଗ ରହିଛି। କେବଳ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ଡାକ୍ତର କହୁଛନ୍ତି।

ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲର ସିନିୟର ଇଣ୍ଟରଭେନସନାଲ କାର୍ଡିଓଲୋଜିଷ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ବିବେକ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ୧୩ କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଚତୁର୍ଥାଂଶ କୋଟି ଲୋକ ଦୁଇଟି ଡୋଜ କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଟିକା ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟିକା ଶତପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେଉ ନ ଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। କୋଭିଶିଲ୍ଡ ୮୦ପ୍ରତିଶତ ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଥିବା ବେଳେ କୋଭାକ୍ସିନ 90 ପ୍ରତିଶତ କାମ କରୁଛି। କରୋନାର ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ। ଏହି ଭାଇରସ ପ୍ରଭାବରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାଂଘାତିକ ଭାବେ ନିମୋନିଆ ମଧ୍ୟ ହୋ‍ଇଯାଉଛି।

ଡକ୍ଟର ଗୁପ୍ତା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଟିକା ନେବାର ଏକ ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ ଲୋକଙ୍କୁ କବଳିତ କରିପାରୁଛି। ଟିକାକରଣ ନେଇ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ତେବେ ଏହା କମ୍ ହେବ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ପାରିବ। ସେହି ରୋଗୀମାନେ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ହେବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଦୁଇଟି ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି ଏଥିରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି ହୋଇ ନ ଥିବ। ଅର୍ଥାତ୍ ଦୁଇ ଡୋଜ ଟିକା ପରେ ୭୦ ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି ହେବ, ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ଠାରେ ଏହା ହେବନି।

ଡାକ୍ତର ଗୁପ୍ତା ପୁଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରୋଗୀର ମଧୁମେହ, ବିପି, ହୃଦରୋଗ କିମ୍ବା କିଡନୀ ରୋଗ ଭଳି ଅନ୍ୟ ରୋଗ ଥାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିବ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ବିପଦ ରହିଛି।

You might also like