ମହିଳା ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆଖିତାଡ଼ି ଗୁଳି ମାରିଲେ ତାଲିବାନ

କାବୁଲ୍‌: ତାଲିବାନ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବାପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ ସରକାରଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ପରେ ବି ସେଠାରେ ଆତଙ୍କୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କମୁନାହିଁ। ପୋଲିସ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା କାରଣରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଜଣେ ୩୩ ବର୍ଷୀୟ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କେବଳ ଆଖି ତାଡ଼ି ନାହାନ୍ତି ବରଂ ଆଖିରେ ଛୁରୀ ଭୁସିବା ପରେ ଗୁଳି ମଧ୍ୟ ମାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୩୩ ବର୍ଷୀୟ ଖଟେରା ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ ଗଜନୀ ପ୍ରାନ୍ତର ଏକ ପୋଲିସ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଚାକରୀ କରନ୍ତି। ସେ ତିନି ମାସ ପୂର୍ବରୁ  ଏହି ଥାନାରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ରୂପେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ତାଲିବାନ୍‌ମାନେ ସରିୟା ଆଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହି ନିୟମକୁ ନମାନି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଏହାଛଡ଼ା ଉକ୍ତ ମହିଳା ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୋଲିସ୍ ଚାକିରୀକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ପିତା ଖୁସି ନଥିଲେ। ଡ୍ୟୁଟିରେ ଗଲାବେଳେ ସେ କେତେଥର ତାଙ୍କ ପଛେପଛେ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ହିଁ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ତାଲିବାନଙ୍କୁ କହି ଡ୍ୟୁଟିରେ ଯିବା ପାଇଁ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ। ଏଥିସହ ସେ ପୋଲିସ୍‌ ଆଇଡି କାର୍ଡର ଫଟୋକପି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଥିବା ମହିଳା ଜଣକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

 

You might also like