ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି ଦର : ଡୋଜ୍ ପିଛା ୯୯୫ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ରୁଷୀୟ ଟିକା ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି ଦର।  ରୁଷ୍‌ରୁ ଟିକା ଆମଦାନୀ ପରେ ଏହାର ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ହାଇଦ୍ରାବଦର ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲ୍ୟାବ୍। ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି ଡୋଜ୍ ପିଛା ଦର ୯୪୮ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରେ ଦର ପାଖାପାଖି ୯୯୫ ଟଙ୍କା ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ଏହି ଟିକାକରଣର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଟିକା ଦର ପ୍ରକାଶ ସହ ଆଜିଠାରୁ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭିର ଟିକାକରଣ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲାବ୍। ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭିର ପ୍ରଥମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।

ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲ୍ୟାବ ଏହି ଟିକାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଦେଇଥିଲା। ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି’ର ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଭାରତରେ ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି’ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି।” ସେୟାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଫଟୋରେ, ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲାବୋରେଟୋରୀର କଷ୍ଟମ୍ ଫାର୍ମା ସର୍ଭିସେସ୍ ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହେଡ୍ ଦୀପକ ସାପ୍ରା ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି’ର ଏକ ଡୋଜ ନେଉଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି।

ଋଷରୁ ଏହି ଟିକା ୧ ମେ’ରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲ୍ୟାବ କହିଛି ଯେ ୧୩ ମେ’ରେ ଏହି ଟିକାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ସ ନିୟାମକ କୌଶଳୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଟିକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଆମଦାନୀ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତୀୟ ସହଭାଗୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହେବ।

କମ୍ପାନୀ ଆହୁରି କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ ହେବ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ। କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଭାରତର ୬ ଟି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏନ୍ଆଇଟିଆଇ ଆୟୋଗର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟିକା ୨୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ। ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡା. ବିକେ ପାଲ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

You might also like