ଚାଇନାର ୯୦ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଘଟଣା; ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌ ପଠାଇଲେ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାଇନିଜ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍‌ ସାଇନ୍ସର(ସିଏଏସ୍‌)ର ଏକ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନର ପରମାଣୁ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ(Nuclear Security Science)ରୁ ୯୦ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଘଟଣା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରେ ଚହଳ ପକାଇଛି। ତେବେ କାହିଁକି ହଠାତ୍ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ସେନେଇ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଏକ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟିଗେସନ ଟିମ୍ ପଠାଇଛି ଚାଇନା କ୍ୟାବିନେଟ୍‌। ଏନେଇ ସିଏଏସ୍ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ୯୦ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ନେଇ ସିଏଏସ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ଚାଇନା ସରକାର ପଠାଇଥିବା ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳରେ ଷ୍ଟେଟ୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଅଫିସ୍‌, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ସିଏଏସ୍‌ ସହିତ ଅନ୍ୟ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି। ଘଟଣାରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌ ଅନୁହୁଇ ପ୍ରଦେଶର ହେଫେ ଅଭିମୁଖେ ଯିବେ ବୋଲି ଏକାଡେମୀ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ସିଏଏସ୍‌ର ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(Institute Of Nuclear Energy Safety Technology) ରୁ ୯୦ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ନାନା କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର, ବେଆଇନ୍‌ ଭାବେ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ, ଓ ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ପ୍ରତିଭାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳୁଥିବାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ନିକଟରେ ଏନେଇ ଚାଇନା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣରୁ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ଗବେଷଣାକୁ ଆଗକୁ ନେବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ସଂସ୍ଥାନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ପରେ ଔଷଧ ତିଆରି କଲା ଋଷ

ପ୍ଲେ’ ଷ୍ଟୋରକୁ ପୁଣି ଫେରିଲା Paytm

ଚୀନକୁ ଆଉଏକ ଝଟ୍‌କା, ଏହି ଦେଶରେ ବି ବ୍ୟାନ୍ ହେଲା TikTok

ମୋଦିଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ବିରାଟ୍, ଜବାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ…

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ ଆଉଜଣେ ପେଡଲର୍ ଗିରଫ

ଏଣିକି କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ କାହାକୁ କଲ୍‌ କରିଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ମ୍ୟାନେଜର ଦିଶା ?

କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ କହି ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଖରୁ ଖସିଗଲେ, ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ଙ୍କ ସହ ଧରାପଡ଼ିଲେ

ନୂଆ କୃଷି ବିଲ୍‌‌କୁ କାହିଁକି ଡରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ ?

ଦେଶରେ ଦିନକରେ ୯୬ହଜାର ୪୨୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ୱାଶ୍‌ରୁମ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ଜଣାଶୁଣା ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର୍‌ଙ୍କ ମୃତଦେହ

ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ବିଲ

You might also like