ଭାରତରେ ୮୫ କୋଟି ସ୍ପୁଟନିକ ଭି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି’ର ସିଂହଭାଗ ଉତ୍ପାଦନ ଭାରତରେ ହିଁ ହେବ। ଏ ବର୍ଷ ଭାରତରେ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି’ର ୮୫ କୋଟି ଡୋଜ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ରୁଷ୍ ଡାଇରେ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ଫଣ୍ଡ୍ ସିଇଓ କିରିଲ ଦିମିତ୍ରିଭ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ଶୁକ୍ରବାର ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇଛି। ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି’ର ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଭାରତରେ ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି’ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି।” ସେୟାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଫଟୋରେ, ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲାବୋରେଟୋରୀର କଷ୍ଟମ୍ ଫାର୍ମା ସର୍ଭିସେସ୍ ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହେଡ୍ ଦୀପକ ସାପ୍ରା ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି’ର ଏକ ଡୋଜ ନେଉଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି।

ଋଷରୁ ଏହି ଟିକା ୧ ମେ’ରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଲ୍ୟାବ କହିଛି ଯେ ୧୩ ମେ’ରେ ଏହି ଟିକାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ସ ନିୟାମକ କୌଶଳୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଥିଲା ଯେ ଟିକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଆମଦାନୀ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତୀୟ ସହଭାଗୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହେବ। କମ୍ପାନୀ ଆହୁରି କହିଥିଲା ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ ହେବ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ। କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଭାରତର ୬ଟି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏନ୍ଆଇଟିଆଇ ଆୟୋଗର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟିକା ୨୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ। ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡା. ବିକେ ପାଲ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କେବଳ କୋଭାକ୍ସିନ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ସହ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଟିକାକୁ ୨୫୦ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ ଖୋଲା ବଜାର ଏବଂ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

You might also like