ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ୬ଟି ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୫୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସବୁଠୁ କମ୍ ଭୋଟ୍ ପଡ଼ିଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮ଟି ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ୮୦% ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ୨୦୧୪ରେ ଏହି ୮ଟି ଆସନରେ ୮୪.୯୮ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୮୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଥିବା ବେଳେ ଗତକାଲି ୧୪ଟି ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୋଟ ୫୪.୭୨% ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଏଠାରେ ଭୋଟ୍ ହାର ସବୁଠୁ କମ୍ ରହିଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ୨୦୧୪ରେ ରାଜ୍ୟର ଏହି ୧୪ଟି ଆସନରେ ୫୪.୫୩% ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହରିଆନାର ସମସ୍ତ ୧୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୮.୧୭% ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ୨୦୧୪ରେ ଏହି ହାର ଅଧିକ ଥିଲା। ସେଥର ୭୧.୮୬% ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୮ଟି ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୪.୫୫% ଭୋଟର ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ରେ ଏହି ସବୁ ଆସନରେ ମିଶି ୫୭.୨୫% ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ଏଥର ଏଠାରେ ଭୋଟ୍‌ ହାର ବଢ଼ିଛି।

ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ୮ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଗତକାଲି ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସବୁ ଆସନରେ ମୋଟ ୫୯.୨୯% ଭୋଟିଂ ହୋଇଛି। ୨୦୧୪ରେ ଏହି ସବୁ ଆସନରେ ୫୭.୨୫% ଭୋଟ୍ ପଡ଼ିଥିଲା।

ଝାରଖଣ୍ଡରେ ୪ଟି ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୪.୫୦% ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଗତଥର ଏହି ସବୁ ଆସନରେ ୬୪.୫୩% ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା।

ଗତକାଲି ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ୭ଟି ଯାକ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୯.୭୪% ଭୋଟର୍ ସେମାନଙ୍କ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଗତଥର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୬୫.୧% ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମେ’୧୯ରେ ଚଳିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ତଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ହେବ। ମେ’ ୨୩ରେ ଫଳାଫଳ ବାହାରିବ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପ୍ଲେ’ ଷ୍ଟୋରକୁ ପୁଣି ଫେରିଲା Paytm

ଚୀନକୁ ଆଉଏକ ଝଟ୍‌କା, ଏହି ଦେଶରେ ବି ବ୍ୟାନ୍ ହେଲା TikTok

ମୋଦିଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ବିରାଟ୍, ଜବାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ…

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ ଆଉଜଣେ ପେଡଲର୍ ଗିରଫ

ଏଣିକି କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ କାହାକୁ କଲ୍‌ କରିଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ମ୍ୟାନେଜର ଦିଶା ?

କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ କହି ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଖରୁ ଖସିଗଲେ, ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ଙ୍କ ସହ ଧରାପଡ଼ିଲେ

ନୂଆ କୃଷି ବିଲ୍‌‌କୁ କାହିଁକି ଡରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ ?

ଦେଶରେ ଦିନକରେ ୯୬ହଜାର ୪୨୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ୱାଶ୍‌ରୁମ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ଜଣାଶୁଣା ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର୍‌ଙ୍କ ମୃତଦେହ

ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ବିଲ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ

You might also like