ଯୁକ୍ତି ଦୁଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ କମାଲ; ମାତ୍ର କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଣାପଡ଼ିବ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଳାୟ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଆଇଡିଆଥୋନ୍‌ର ସସ୍‌ଷ୍ଟେନେବଲ ଏନ୍‌ଭାରମେଣ୍ଟ କ୍ୟାଟେଗୋରୀର ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ଆର୍‌କେ ପୁରମର ଆର୍ଯ୍ୟନ୍‌ ଗୁଲାଟି। କାରଣ ସେ ଏମିତି ଏକ ଚମତ୍କାର କରି ଦେଇଖାଇଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ମାତ୍ର କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ରୋଗକୁ ଚିହ୍ନିବା ସହିତ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧିୟ ଅନ୍ୟ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନାଯାଇପାରିବ।

ଯୁକ୍ତ ଦୁଇରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ଆର୍ଯ୍ୟନ। ହେଲେ ଏତେ କମ୍‌ ବୟସରେ ଚମତ୍କାର ଆବିଷ୍କାର କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସେ। ଆର୍ଯ୍ୟନ LungAI ନାମରେ ଏକ ୱେବ୍‌ବେସ୍ଡ ଆପ୍ଲିକେସନର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗ ସହିତ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ, ଯଥା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍ କର୍କଟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିମୋନିଆ ଓ ଯଖମା ଭଳି ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନିପାରିବ। ଏନେଇ ଆର୍ଯ୍ୟନ୍‌କୁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି।

କେମିତି କାମ କରିବ ଏହି ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍ ?

ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ଛାତିର ଏକ୍ସରେ ଓ ସିଟି ସ୍କାନ୍‌କୁ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଅପ୍‌ଲୋଡ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ମାତ୍ର ୩ରୁ ୫ ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଜଲ୍ଟ ମିଳିଯିବ। ତେବେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଆର୍ଯ୍ୟନ୍‌ଙ୍କର ଏହି ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ସଠିକ୍ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ୱେବସାଇଟରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ମେସେଜିଂ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆଣପଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଛବି ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ। ତା ସହିତ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଅହୁରି ଅନେକ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଜଣେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଜଣାପଡ଼ିଲେ ତେବେ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ତ ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌ର ସୂଚନା ଦେବା ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦେବ। ଯଦି ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିବ୍ ଆସିଲା ତେବେ ରୋଗୀ ଜଣକ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଜନିତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଏକାଧିକ ଲଗ୍‌ଜୁରୀ କାର୍‌କୁ ଘାଇରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ଭୋଲ୍‌ଭୋ କମ୍ପାନୀ

ଲଞ୍ଚ ହେଲା ପୃଥିବୀର ଦାମୀ ପର୍ସ; ମୂଲ୍ୟ‌ କେତେ ଜାଣନ୍ତି ?

୬ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ, ସ୍ୱାମୀ କହିଲେ-ସବୁ ପିଲାଙ୍କର ବାପା……

କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୋଟିପତି କରିଦେଲେ ମାଲିକ

କାହିଁକି ଶରୀରରୁ ମାଛ ପରି ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ ? ଫିଶ୍‌ ଓଡର ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

ପୂର୍ବରୁ କେଉଁ ବର୍ଷରେ ପଡ଼ିଛି ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ? ଶେଷଥର କେବେ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ବେଶ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପଛରେ ରହିଛି ଏମିତି ରହସ୍ୟ

ମରୁଭୂମିରୁ ମିଳିଲା ରହସ୍ୟମୟ ଜିନିଷ; ଲୋକେ କହିଲେ ଅଶୁଭ ସଙ୍କେତ

ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପଡ଼ି ମରିଗଲେ ୧୦୦ ଡଲ୍‌ଫିନ୍‌ ଓ ତିମି

କରୋନାର ଏମିତି ପ୍ରଭାବ; ୮ ମାସରେ ବଦଳିଗଲା ନର୍ସଙ୍କ ଚେହେରା

ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ୩ ଜଣଙ୍କୁ କାମୁଡ଼ିଲା ବାଘ

ଓସ୍କାର ଆୱାର୍ଡ ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେଲା ଜଲିକଟ୍ଟୁ

You might also like