ଘୁଞ୍ଚିଲା ସିବିଏସ୍ଇ-ସିଆଇଏସ୍ଇ‌ର ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ରଦ୍ଦ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସିବିଏସ୍ଇ ଏବଂ ସିଆଇଏସଇର ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଆବେଦନ ଉପରେ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚିଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି। ୨୦୨୧ର ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନା ନାହିଁ ଏହି ଉପରେ ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହେବାର ଥିଲା।  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜଷ୍ଟିସ ଏ. ଏମ୍, ଖାନଓ୍ୱିଲକର ଓ ଜଷ୍ଟିସ ଦୀନେଶ ମାହେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାମଲା ଶୁଣାଣିକୁ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷାବୋର୍ଡର ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ରଦ୍ଦ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା।

ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଲାଗି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି । ସିବିଏସ୍ଇ ଏବଂ ସିଆଇଏସଇ ବୋର୍ଡର ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଇନଜୀବୀ ମମତା ଶର୍ମା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୭ଶହ ଅଭିଭାବକ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୩ ଶହରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଆଶା ହେଉଛି ଗତ ବର୍ଷ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ନୀତି ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଠିକ୍ କାରଣ ଦେବା ଉଚିତ୍।

ଏହା ପୂର୍ବ ସୂଚନା ଅନୁସାର୍ କୋଭିଡ-୧୯ ସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସିବିଏସ୍ଇ ଏବଂ ସିଆଇଏସଇର ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ବିଚାରାଧୀନ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିବା ଏବଂ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିବା କିମ୍ବା ଏକ ଛୋଟ ଫର୍ମାଟରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଏକ ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ‘ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଅବଧି ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସିବିଏସ୍ଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିକଳ୍ପକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ର ସ୍ଥିତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବା ଏବଂ ପୂର୍ବ ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମାର୍କ ଦେବା ସହିତ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ଏହି ସମୟରେ, ସିଆଇଏସଇ ବୋର୍ଡ ଏହାର ଅନୁବନ୍ଧିତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ଏବଂ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ହାରାହାରି ମାର୍କ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ଜୁନ୍ ୭ ତାରିଖକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜୁନ୍ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏକ ପ୍ରାଥମିକତା ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପୂର୍ବରୁ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

You might also like