ଅମ୍ଳଜାନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି : କେବଳ ଚିକିତ୍ସା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମଗ୍ର ତରଳ ଅମ୍ଳଜାନ ଭଣ୍ଡାରକୁ କେବଳ ଚିକିତ୍ସା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ଵୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଶିଳ୍ପ ଉଦ୍ୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ୟୁନିଟ୍‌ର ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ କେବଳ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତତ୍କାଳ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ବିନା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତରଳ ଅମ୍ଳଜାନ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୯ଟି ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍କୁ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନର ଷ୍ଟକ୍ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଉପଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଜାହାଜରୁ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ ନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରବିବାର ବନ୍ଦର, ପରିବହନ ଏବଂ ଜଳପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ଗ୍ରେଡ୍ ଅମ୍ଳଜାନ, ଅମ୍ଳଜାନ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଅମ୍ଳଜାନ ବୋତଲ, ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଜେନେରେଟର ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ଟର ପରିବହନ କରୁଥିବା ଜାହାଜକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ।

ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅତ୍ୟଧିକ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କାମାରାଜର ପୋର୍ଟ ଲିମିଟେଡ୍ ସମେତ ସମସ୍ତ ବନ୍ଦର ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଦେୟ ହଟାଯିବ। ଏଥିରେ ଜାହାଜ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଶୁଳ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବନ୍ଦର ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତଭାବେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଅପରେସନ୍ ତଦାରଖ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଗତିବିଧିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଜାହାଜଗୁଡିକ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ସରକାରୀ ଦଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଆମେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ। ଆଜିଠାରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବନ୍ଦର, ପରିବହନ ଏବଂ ଜଳପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଏକ ଟୁଇଟ୍ ଜରିଆରେ କହିଛନ୍ତି୍, ଜାହାଜ ‘MV Hai Nam 86’ ଦିନଦୟାଲ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିରେ ଇସ୍ପାତ ସିଲିଣ୍ଡର ଟ୍ୟୁବ୍ ଅଛି ଯାହା ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ତିଆରି କରେ। ବନ୍ଦର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହି ଜାହାଜକୁ କୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦେଶରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମ ହେବାରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜାହାଜରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆନୁପାତିକ ଭିତ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ ଛାଡ କରାଯିବ। ବନ୍ଦର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହିପରି ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ, ସେଥିରେ ଧାରଣ କରିଥିବା ମାଲ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ। ଏହା ସହିତ ଏହିପରି ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦର ଘାଟକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଯେପରି ନ ଲାଗେ ସେଥିପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ନଜର ଦିଆଯିବ।

ସରକାର ଶନିବାର କୋଭିଡ ଟିକା ସହିତ ମେଡିକାଲ ଗ୍ରେଡ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଉପକରଣ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଆସୁଛି। ଏହା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ହସପିଟାଲରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ସଂକଟ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି।

You might also like